REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Polscy architekci z sukcesem w międzynarodowym konkursie - i to nie jednym!

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 29 wrz 2017 16:05
Polscy architekci z sukcesem w międzynarodowym konkursie - i to nie jednym!
Projekt przekształcenia fabryki w Łodzi – „Ekospołeczność” – autorstwa Małgorzaty Mader z Politechniki Łódzkiej, uzyskał pierwszą nagrodę w kategorii Next Generation w wysokości 25 000 dolarów
Polscy architekci z sukcesem w międzynarodowym konkursie - i to nie jednym!
Polscy architekci z sukcesem w międzynarodowym konkursie - i to nie jednym!
Polscy architekci z sukcesem w międzynarodowym konkursie - i to nie jednym!
Polscy architekci z sukcesem w międzynarodowym konkursie - i to nie jednym!

W Marsylii rozdano nagrody w konkursie promującym zrównoważone budownictwo, organizowanym przez LafargeHolcim Foundation for Sustainable Construction. Projekty polskich architektów „Ekospołeczność” oraz „Nowoczesny azyl” uzyskały odpowiednio pierwszą i drugą nagrodę w kategorii Next Generation. Prace wybrano spośród 792 zgłoszonych projektów z całej Europy.

REKLAMA

LafargeHolcim Awards to międzynarodowy konkurs promujący zrównoważone budownictwo. Jego celem jest wyróżnienie prac, które odpowiadają na istotne technologiczne, środowiskowe, społeczno-ekonomiczne i kulturowe problemy we współczesnym budownictwie, przy jednoczesnym dążeniu do architektonicznej doskonałości.

- LH Awards to wyjątkowy konkurs promujący zrównoważone budownictwo. Po raz pierwszy komunikowaliśmy ten konkurs w Polsce i wyniki przekroczyły nasze oczekiwania. Dwójka polskich architektów otrzymała 1 i 2 miejsce w kategorii Next Generation. Jest to doskonały dowód na to, że zrównoważona architektura stawiająca człowieka w centrum zainteresowania jest głęboko zakorzeniona w świadomości młodych architektów. Jest to również dowód na to, że w Polsce mamy wiele talentów i tylko od nas zależy jak je wykorzystamy w przyszłości, aby architektura pomagała nam w budowaniu zrównoważonych miast i rozwiązywaniu problemów społecznych – powiedziała Jolanta Bosca, dyrektor WSPÓLNIE – Fundacji LafargeHolcim.

Kryteria oceny prac obejmowały innowacyjność, standardy etyczne i zapobieganie wykluczeniu społecznemu, wpływ na zasoby i środowisko, opłacalność i kompatybilność gospodarczą oraz walory kontekstualne i estetykę. Przewodniczącym jury dla regionu Europa był Harry Gugger, profesor architektury i urbanistyki w Szwajcarskim Federalnym Instytucie Technologii w Lozannie. Harry Guggler zaprojektował m.in. Laban Dance Center w Londynie, za który otrzymał prestiżową nagrodę RIBA Stirling Prize. Jury składające się z 9 światowej klasy ekspertów z dziedziny budownictwa i architektury nagrodziło dwa projekty przekształcenia istniejących już obiektów stworzone przez architektów z Polski. Prace wyróżniały się modelowym wykorzystaniem już istniejących brył, które autorzy w estetyczny i nowatorski sposób dostosowali do zupełnie nowych funkcji.

Nowoczesny azyl – klasztor w nowej odsłonie 

Projekt przekształcenia klasztoru w Otyniu w woj. lubuskim na ośrodek leczenia uzależnień behawioralnych, autorstwa Jakuba Grabowskiego został wyróżniony drugą nagrodą w kategorii Next Generation w wysokości 20 000 dolarów. Projekt stanowi przykład cennego rozwiązania, pokazującego jak podchodzić do zabytków w bardzo złym stanie. Istniejący obiekt został obudowany drewnianą konstrukcją w celu zabezpieczenia go przed dalszą degradacją. – Zdobycie drugiego miejsca w tak prestiżowym konkursie, w którym udział wzięło tak wielu zdolnych architektów, jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Jestem także szczęśliwy, że dwa projekty z Polski zdobyły główne nagrody w naszej kategorii – jest to dowód na to, że polska architektura świetnie się rozwija. Traktuję to wyróżnienie jako duży impuls, by pozytywnie patrzeć w przyszłość i dalej inwestować w swój rozwój – powiedział Jakub Grabowski, autor projektu.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY