REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pomnik, konkurs i nowa przestrzeń. Szczecin się zmienia

  • Autor: UM Szczecin
  • 30 lis 2016 15:14
Pomnik, konkurs i nowa przestrzeń. Szczecin się zmienia
fot. pixabay.com

Miasto Szczecin ogłosiło konkurs architektoniczny na zagospodarowanie placu, na którym stoi Pomnik Wdzięczności. To ma być przestrzeń publiczna przede wszystkim atrakcyjna i przyjazna mieszkańcom, ale… już bez pomnika. Jego fragment ma trafić na Cmentarz Centralny.

REKLAMA

Jak informuje oficjalny portal miejski Szczecina, konkurs architektoniczny to konsekwencja decyzji związanej z usunięciem Pomnika Wdzięczności z centrum Szczecina.  Konkurs obejmuje  fragment Złotego Szlaku, położony pomiędzy placem Żołnierza a placem Lotników. To miejsce wg złożeń konkursowych powinno się stać przestrzenią  atrakcyjną i przyjazną mieszkańcom. Funkcję handlową dopuszcza się jedynie w związku z imprezami okolicznościowymi. Konkurs nie obejmuje układu drogowego, wokół placu. Dokumenty planistyczne miasta dla tego terenu zakładają m.in.  zachowanie osi widokowej al. Jana Pawła II,  nawierzchnię w formie płyt kamiennych, a także szeroki wachlarz elementów sprzyjających aktywności mieszkańców.  To, że miejsce ma potencjał pokazują organizowane, w tym miejscu przeróżne wydarzenia. Po raz kolejny będziemy się mogli o tym przekonać już w grudniu, podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego, który także będzie obejmował ten plac.

Zainteresowani konkursem mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w  nim do 14 grudnia. Po ich weryfikacji przez sąd konkursowy uczestnicy będą zaproszeni do składania swoich prac. Termin złożenia koncepcji upływa do dnia 6 marca. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi  17 marca.

Pula nagród w konkursie wynosi 65 tys. zł. Oprócz nagrody pieniężnej zwycięzca będzie zaproszony do wykonania  prac projektowych obejmujących zakres konkursu.

Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie urzędu miasta. Po wykonaniu dokumentacji projektowej przez zwycięzcę konkursu,  miasto ogłosi przetarg na wykonanie zagospodarowania placu.

Zgodnie z decyzją miasta elementy rzeźbiarskie obiektu zostaną przeniesione na Cmentarz Centralny. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY