REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Poznań: Sześć pracowni będzie projektować targowisko na Świcie

  • Autor: UM Poznań
  • 03 wrz 2015 10:02
Poznań: Sześć pracowni będzie projektować targowisko na Świcie
Targowisko na Świcie, fot. UM Poznań

Miasto Poznań ogłosiło konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania terenu targowiska na Świcie. Do udziału zaproszono sześć pracowni architektonicznych. Zanim architekci przystąpią do pracy, odbędą się konsultacje z handlarzami i z mieszkańcami.

REKLAMA

Targowisko na Świcie od wielu lat straszy. Rynek, podobnie jak sąsiadujące z nim pawilony handlowe, w tym budynek po dawnej restauracji i kawiarni "Słoneczna", wymagają kompleksowej modernizacji. Niecałe dwa tygodnie temu prezydent Jacek Jaśkowiak wraz ze swoim zastępcą Maciejem Wudarskim spotkali się z handlującymi na Świcie kupcami, by omówić najważniejsze problemy tego miejsca. Kolejnym etapem jest konkurs, do którego zostało zaproszonych 6 pracowni architektonicznych. Trzy wskazało miasto, trzy rekomendowało SARP - informuje oficjalny portal miejski poznan.pl

Celem konkursu jest wyłonienie najlepszej koncepcji na zagospodarowanie rejonu targowiska. Podstawowym wymogiem jest funkcjonalność oraz wysoka jakość rozwiązań architektonicznych. Projekt ma też spełniać oczekiwania oraz odpowiadać na potrzeby handlujących na rynku kupców, którzy będą mieli duży wpływ na opracowanie i wybór zwycięskiej koncepcji. Żaden z dotychczasowych konkursów nie zakładał udziału mieszkańców i osób zainteresowanych na taką skalę, jak w tym przypadku.

Już za tydzień, 9 września, przedsiębiorcy handlujący na Świcie spotkają się z architektami, by przedstawić im swoje oczekiwania co do projektu zagospodarowania terenu objętego konkursem. W warsztatach wezmą też udział przedstawiciele jednostek miejskich, stowarzyszeń a także mieszkańcy. Spotkanie przewidziano jedno lub - jeśli będzie taka potrzeba - maksymalnie dwa. Na podstawie uzyskanych podczas warsztatów informacji i wskazówek, architekci przystąpią do pracy nad projektami. Swoje prace muszą zgłosić najpóźniej do 28 września.

Dzień później, 29 września uczestnicy konkursu, wraz z przedstawicielami mieszkańców, stowarzyszeń i oczywiście kupcami wezmą udział w otwartej dyskusji, podczas której zaprezentowane i omówione zostaną wszystkie prace konkursowe. Dyskusji będzie się przysłuchiwał Sąd Konkursowy, który 30 września o 12.00  w Sali Białej Urzędu Miasta ogłosi werdykt. W skład jury, oprócz architektów i urbanistów wejdą też przedstawiciele mieszkańców i handlujących na Świcie, Piotr Libicki - plastyk miejski oraz prezes spółki targowiska, Krzysztof Janowski. Na koniec zwycięska koncepcja zostanie poddana konsultacjom społecznym.

Jak podaje portal poznan.pl, w oparciu o wybraną propozycję rozpoczną się dalsze prace projektowe, w tym opracowanie rozwiązań szczegółowych w zakresie nawierzchni placu, zieleni, straganów i małej architektury. Oczekiwania miasta są takie, by w efekcie modernizacji, rynek na Świcie stał się nie tylko miejscem funkcjonalnym z punktu widzenia handlu, ale też integrującym społeczność lokalną, spełniającym przy tym wymogi kompozycyjno-estetyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY