REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pracownia Arch-Deco zaprojektuje Park Centralny w Gdyni

  • Autor: Propertydesign.pl / UM Gdynia
  • 18 sty 2018 09:00
Pracownia Arch-Deco zaprojektuje Park Centralny w Gdyni
Zwycięski projekt przygotowało biuro architektoniczne Arch-Deco // mat.prasowe
Pracownia Arch-Deco zaprojektuje Park Centralny w Gdyni
Pracownia Arch-Deco zaprojektuje Park Centralny w Gdyni
Pracownia Arch-Deco zaprojektuje Park Centralny w Gdyni

Poznaliśmy zwycięską koncepcję architektoniczno-urbanistyczną, która stanie się podstawą projektu wykonawczego Parku Centralnego w Gdyni. Sąd konkursowy wybrał projekt pracowni Arch-Deco.

REKLAMA

Pierwsze informacje o planach powstania nowej, zielonej przestrzeni, przeznaczonej na cele rekreacji i wypoczynku pomiędzy ulicami Świętojańską i Legionów, pojawiły się w maju 2017 roku. W czerwcu zaproszono mieszkańców do konsultacji wizji Parku Centralnego. Docelowa koncepcja, która wygrała konkurs, ogłoszony przez Agencję Rozwoju Gdyni, uwzględniła większość uwag i propozycji, zgłoszonych przez mieszkańców. Złożono ogółem 253 formularze z uwagami.

– Pierwsze wrażenie jest znakomite. Do koncepcji Parku Centralnego podchodziliśmy z jasno sprecyzowanymi założeniami. Zależało nam, by przestrzeń miejska wzbogaciła się o miejsce, które mieszkańcy będą odwiedzać z przyjemnością. W parku mają złapać chwilę wytchnienia, wypocząć w sposób, który lubią najbardziej: wypić kawę czy pojeździć na rolkach. Gdynia potrzebuje przestrzeni ogólnodostępnej, estetycznej i funkcjonalnej zarazem. Na pierwszy rzut oka przedstawiona koncepcja spełnia te zamierzenia w stu procentach i wkomponowuje się w naszą wizję rozwoju miasta. Dzisiaj zrobiliśmy duży krok w kierunku zrealizowania planów uczynienia Gdyni miastem jeszcze bardziej otwartym na mieszkańców i piękniejszym – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Podczas konsultacji mieszkańcy zaproponowali ciekawe i użyteczne rozwiązania. park zostanie poszerzony o przestrzeń pomiędzy ulicami Legionów i Tetmajera. Powstanie tam strefa wyciszona i zacieniona ze stolikami szachowymi, torem do gry w bule, ławeczkami i przysiadakami, alejkami spacerowymi i wybiegiem dla psów. Obecny skatepark zostanie zachowany. W miejscu budynku MDK pojawi się pawilon z toaletami, windą na parking dla osób niepełnosprawnych i pomieszczeniami dla obsługi. Boisko z asfaltową bieżnią zostanie zamienione na uniwersalny teren zielony z alejkami, o co też wnioskowali mieszkańcy. Będzie tam „zakątek zabawy” W parku powstanie też kameralna przestrzeń na koncerty lub festyny, ze specjalnym podestem.

– Jako biuro architektoniczne powinniśmy promować przepiękną architekturę. A myśmy tą architekturę schowali, by na główny plan wysunęła się jak największa ilość zieleni i przestrzeni wodnej. Tak aby faktycznie to był park, który zapewni odpoczynek i rekreację dla wszystkich mieszkańców Gdyni. Dążyliśmy do tego, aby powietrze w Gdyni było jeszcze czystsze. Ciekawostką wyróżniającą nasz projekt, będzie dyskretne oświetlenie. Wieczorami, za odwiedzającymi park będzie podążało pasmo świetlne – mówi Zbigniew Reszka, właściciel biura architektonicznego Arch-Deco.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY