REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Radom planuje rewitalizację ratusza

  • Autor: PAP
  • 05 cze 2017 16:54
Radom planuje rewitalizację ratusza
fot. Pixabay

XIX-wieczny ratusz w Radomiu odzyska swój dawny blask. Miasto ogłosiło przetarg na rewitalizację obiektu, którego ostatnim użytkownikiem było Archiwum Państwowe. Budynek ma być przeznaczony na potrzeby m.in. urzędu i rady miejskiej oraz ZHP.

REKLAMA

Władze miasta liczą, że dzięki rewitalizacji budynku to miejsce uda się "ożywić".

Wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak zapowiedział, że w ratuszu będą się odbywały posiedzenia Rady Miejskiej. Ma się tu także mieścić biuro obsługi mieszkańców oraz siedziba Radomskiej Strefy Gospodarczej. Oficyny natomiast zajmie Związek Harcerstwa Polskiego.

W ramach remontu konieczne jest m.in. wysuszenie zawilgoconych fundamentów, odgrzybienie, wzmocnienie ścian, wymiana instalacji, okien, drzwi, wymiana pokrycia dachowego oraz wykonanie podjazdów i montaż windy dla niepełnosprawnych. Projekt zakłada też remont i odtworzenie detali architektonicznych, takich jak herb miasta, godło, wsporniki, balkony i elementy dekoracji fasad oraz ratuszowy zegar.

Miasto czeka na oferty wykonawców do 20 czerwca. Rewitalizacja ratusza ma się zakończyć w grudniu 2018 roku.

W najbliższych dniach ma się też rozpocząć przebudowa XIX-wiecznego zespołu kamienic Deskurów, położonego w obrębie Rynku. Po przebudowie kamienice będą pełnić funkcje muzealną, usługową, edukacyjną i biznesową.

Z kolei w 2019 roku - jak zapowiedział wiceprezydent - miasto planuje modernizację płyty rynku wraz z budową podziemnego parkingu na ok. 200 pojazdów.

Ratusz wpisany jest do rejestru zabytków. Wybudowany został w stylu neorenesansowym w połowie XIX wieku według projektu znanego architekta Henryka Marconiego. Przez kilkadziesiąt lat pełnił funkcję siedziby władz miasta, a także odwachu policyjnego, urzędu poboru rekruta i innych struktur administracyjnych. Od 1963 r. mieściło się tutaj Archiwum Państwowe. Jesienią 2013 roku archiwum przeniosło się do nowej siedziby. Przez ostatnich kilka lat budynek stał pusty.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY