REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Radom: zakończono konkurs na najważniejszą przestrzeń miasta

  • Autor: UM Radom
  • 22 lip 2014 14:18
Radom: zakończono konkurs na najważniejszą przestrzeń miasta
Plac Jagielloński w Radomiu, fot. UM Radom

Radom zakończył konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania Placu Jagiellońskiego, który nie przyniósł rozstrzygnięcia. Sąd konkursowy nie przyznał ani pierwszej, ani drugiej nagrody.

REKLAMA

Plac Jagielloński to jedna z najważniejszych przestrzeni Radomia. Konkurs ogłoszony w kwietniu przez prezydenta miasta na opracowanie koncepcji urbanistyczno - architektonicznej zagospodarowania  Placu Jagiellońskiego był już drugim, po przeprowadzonym przed trzema laty, który nie przyniósł oczekiwanego rezultatu w postaci wyłonienia koncepcji odpowiadającej stawianym wymaganiom.

W odpowiedzi na konkurs wpłynęło 13 koncepcji. Oceniał je sąd konkursowy pod przewodnictwem Stanisława Bochyńskiego, dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, a którego członkami są Krzysztof Bojanowski  i Dariusz Kozłowski z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Marek Figiel, Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Jak informuje radomski magistrat, po wnikliwym rozpatrzeniu wszystkich prac sąd postanowił nie przyznawać głównej  nagrody, ani nawet drugiej  - nie dostrzegł pracy, która w pełni i kompleksowo odpowiedziałaby  stawianym wymaganiom i zasługiwała na realizację w ważnej przestrzeni Radomia.

Dwie równorzędne III nagrody pieniężne w wysokości po 9.000 zł. każda, otrzymają koncepcje przedstawione przez radomską pracownię Ryzalit Architektura i Psychologia oraz  łódzkiego architekta Przemysława Szustkiewicza.  Zostały też przyznane dwa równorzędne wyróżnienia  pieniężne po 3.000 zł. każde, dla B2 Studio z Krakowa oraz  Pracowni Architektury Opaliński, również z Krakowa.

Radomski urząd poinformował, że prace biorące udział w konkursie można będzie zobaczyć podczas publicznej prezentacji, którą przewodniczący sądu konkursowego, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Stanisław Bochyński planuje w przyszłym tygodniu.

Sąd konkursowy wskazał na duży, choć rozproszony potencjał zawarty we wszystkich pracach łącznie, także z uwzględnieniem dorobku  poprzedniego konkursu.  Ten potencjał władze miasta zamierzają spożytkować.

Radomski urząd zaznaczył, że na podstawie wyników ostatnich dwóch konkursów przeprowadzone zostaną szczegółowe analizy, mające na celu sformułowanie precyzyjnych i jednoznacznych wytycznych do zmiany obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i do projektu  koncepcji placu. Analizy te będą miały formę warsztatów, seminariów i konsultacji z udziałem m.in. zaproszonych autorów prac konkursowych, sędziów, społeczności i władz miasta, aby projektowany przy udziale mieszkańców Radomia plac odpowiadał ich potrzebom i aspiracjom. Całość nie powinna trwać dłużej niż rok.

Szczegółowe informacje o konkursie i rozstrzygnięciu wraz z uzasadnieniem na stronie radomskiego urzędu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY