REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję pomnika Zamenhofa

  • Autor: PAP
  • 04 gru 2017 11:16
fot. shutterstock

Konkurs na koncepcję pomnika Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto rozstrzygnięto w Białymstoku. Wygrał projekt Ryszarda i Karoliny Piotrowskich przedstawiający czytającego chłopca. Pomnik to pomysł zgłoszony do tegorocznego budżetu obywatelskiego.

REKLAMA

W tym roku przypada 100. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto, a obchody odbywają się pod auspicjami UNESCO. W Białymstoku obchody organizowane są przez społeczników i władze miasta; rada miasta nie zgodziła się na ogłoszenie 2017 Rokiem Zamenhofa w Białymstoku.

W mieście jest już jeden pomnik Zamenhofa (w formie jego popiersia na wysokim cokole). Realizacja nowego, zgłoszonego w ramach budżetu obywatelskiego pomnika, który ma upamiętniać 100. rocznice urodzin twórcy esperanto, potrwa dwa lata. W tym roku ogłoszono konkurs, by wybrać jego wizję, realizację zaplanowano na przyszły rok.

Pomnik ma stanąć w centrum miasta - u zbiegu Rynku Kościuszki i ulicy Zamenhofa (przy której mieścił się dom Zamenhofa). Koszt pomnika, jak zakłada budżet, to 180 tys. zł.

Konkursem na koncepcję projektową zainteresowało się osiemnastu artystów. Wybór padł na pomysł Ryszarda Piotrowskiego i Katarzyny Piotrowskiej z Warszawy. Ich wizja, to postać chłopca, który skupia uwagę na literach z różnych alfabetów, zapisanych na posadzce, na której stoi. Mają być one symbolem wielokulturowego środowiska Białegostoku z czasów dzieciństwa Zamenhofa.

Według konkursowego jury, ta praca "prezentuje wysokie walory artystyczne, charakteryzuje się wysoką kulturą plastyczną i syntetyczną, oszczędną formą; łączy zalety artystyczne i ideowe, stając się pożądaną artystyczną kreacją pomnika młodego Ludwika Zamenhofa".

Kolejnym etapem działań będzie przygotowanie dokumentacji projektowej i sama budowa pomnika.

Ludwik Zamenhof urodził się 15 grudnia 1859 roku w Białymstoku w rodzinie żydowskiej. W domu mówiono w jidysz, ale też po rosyjsku i po polsku. Białystok był wówczas 30-tysięcznym miastem, gdzie mieszkali Polacy, Rosjanie, Niemcy i Żydzi. Mieszały się tu kultury, języki i religie, ale dochodziło też do konfliktów. Zamenhof już jako 10-latek napisał dramat "Wieża Babel, czyli tragedia białostocka w pięciu aktach", zauważył w nim, że główną przyczyną nieporozumień i sporów między ludźmi jest bariera językowa. Idealistycznie wymyślił, że jeśli powstanie wspólny, to problemy znikną.

W wieku 13 lat Zamenhof zakończył naukę w białostockim chederze i od jesieni 1869 uczęszczał do miejscowego gimnazjum, potem studiował medycynę w Moskwie. Po zamachu na cara Aleksandra II w 1881, z powodu narastającego antysemityzmu przeniósł się do Warszawy, gdzie kontynuował studia. Został okulistą, ale wykazywał też wielki talent językowy - władał biegle m.in. polskim, rosyjskim, niemieckim, francuskim, angielskim, łaciną i greką. Jeszcze w gimnazjum Zamenhoff stworzył pierwszą wersję swojego języka - Lingwe Uniwersala, w ciągu kilku lat powstały trzy kolejne jego wersje. W roku 1885 Zamenhof ukończył projekt języka międzynarodowego znanego w dzisiejszej formie.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY