REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rozstrzygnięto konkurs na projekt Kwatery Pamięci

  • Autor: UM Gdynia
  • 29 mar 2017 09:51
Rozstrzygnięto konkurs na projekt Kwatery Pamięci
fot. UM Gdynia

Zbigniew Mikielewicz oraz Studio Projektowo – Realizacyjne DOMINO s.c. P. Dudziuk & K. Stolarski z Torunia wygrało konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny na projekt Kwatery Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu. Będzie to miejsce pochówku i upamiętnienia bohaterów i męczenników. Uroczyste otwarcie Kwatery planowane jest w 2018 roku – w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

REKLAMA

Kwatera Pamięci będzie miejscem spoczynku admirała Józefa Unruga z małżonką oraz dwudziestu jeden jego podkomendnych, oficerów Marynarki Wojennej II Rzeczpospolitej – ofiar komunistycznego terroru. Szczególne miejsce zajmą tu groby trzech oficerów – kontradmirała Stanisława Mieszkowskiego, komandora Jerzego Staniewicza i komandora Zbigniewa Przybyszewskiego – rozstrzelanych przez komunistów w grudniu 1952 roku. Szczątki żołnierzy zostały zidentyfikowane na tzw. „Łączce” na Powązkach. Ich prochy spoczną na oksywskim cmentarzu w październiku tego roku.

Jednym z kryteriów, jakim kierował się Sąd Konkursowy, było przygotowanie koncepcji, która w sposób godny uczci bohaterów i męczenników. Dla części z nich będzie to miejsce pochówku, dla innych będzie miejscem upamiętnienia ich postawy patriotycznej. Układ przestrzenny ma podkreślać wyjątkowe bohaterstwo – obronę powierzonego odcinka z pełnym poświęceniem, do ostatka sił oraz szczególnie bolesnego ich męczeństwa, gdyż zadanego przez oprawców – funkcjonariuszy pojałtańskiego, komunistycznego państwa polskiego – wyjaśnia wiceprezydent Marek Stępa. I dodaje - Elementy rzeźbiarskie winny tę wyjątkowość opisywać poprzez przedstawienie realistyczne bądź alegoryczne, z niezbędnym wykorzystaniem symboliki patriotycznej i morskiej.

Na konkurs wpłynęło 9 prac. Przyznano następujące nagrody:

I nagroda - praca autorstwa artysty rzeźbiarza Zbigniewa Mikielewicza oraz Studia Projektowo – Realizacyjnego DOMINO s.c. P. Dudziuk & K. Stolarski z Torunia. Oprócz nagrody pieniężnej zdobywcy I nagrody otrzymają zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowej i elementów rzeźbiarskich nagrodzonej pracy.

II nagroda – praca autorstwa artysty rzeźbiarza Jana Kuki z Katowic oraz Pracowni Projektowej M Kwadrat Michał Dąbek z Krakowa.

Ze względu na wyjątkowo wyrównany poziom artystyczny prac Sąd Konkursowy postanowił przyznać nagrody I i II w jednakowej wysokości – 40 tys. złotych (pierwotnie Regulamin Konkursu przewidywał nagrody w wysokości odpowiednio 50 i 30 tys. zł).

III nagroda – praca autorstwa artysty rzeźbiarza Grzegorza Witka z Kobyłki – w wysokości 20 tys. złotych.

Dodatkowo przyznano „wyróżnienie honorowe za odważne, niekonwencjonalne podejście do tematyki konkursu” pracy autorstwa Pracowni Architektonicznej R3D3 Grzegorz Ziętek z Gdyni.

Uroczyste otwarcie Kwatery Pamięci planowane jest w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018 roku. Wcześniej, w październiku bieżącego roku, planowany jest pogrzeb szczątków trzech komandorów.

Zgodnie z założeniami konkursu, projekt i rzeźba pomnika nie mogą kosztować więcej niż 700 000 zł. Natomiast maksymalny koszt realizacji inwestycji w oparciu o projekt architektoniczny nie może przekroczyć kwoty 1 000 000 zł brutto.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY