REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ruch pieszych górą, przejścia podziemne to przeżytek

  • Autor: wroclaw.pl
  • 07 kwi 2014 15:01
Ruch pieszych górą, przejścia podziemne to przeżytek
Przejście przy ul. Świdnickiej, Wrocław, fot. wroclaw.pl
Ruch pieszych górą, przejścia podziemne to przeżytek
Ruch pieszych górą, przejścia podziemne to przeżytek

Trend wyznaczający ruch pieszych na powierzchni i likwidujący przejścia podziemne zdaje się zataczać szerokie kręgi. Zarząd Inwestycji miejskich ogłosił przetarg na zagospodarowanie terenu w rejonie skrzyżowania ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Świdnickiej wraz z przebudową przejścia podziemnego. Po przebudowie przejście podziemne zostanie zabudowane, a ruch pieszych będzie się odbywał górą.

REKLAMA

Przetarg we Wrocławiu obejmuje m.in. budowę przejścia naziemnego na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Świdnickiej wraz z przebudową przejścia podziemnego, przebudowę przestrzeni przed dawnym Barem Barbara (będzie tu się mieściło Biuro Festiwalowego Impart 2016) i budowę podwójnych przystanków tramwajowych.

Trend, który propaguje likwidowanie przejść podziemnych i wynurzanie ruchu pieszego na powierzchnię coraz częściej pojawia się w dyskusji o architekturze przestrzeni miejskiej. 

Jak czytamy na oficjalnym portalu miasta Wrocław, po przebudowie przejście podziemne zostanie zabudowane, a ruch pieszych będzie się odbywał górą. Przystanki tramwajowe będą przesunięte bliżej Pałacu Królewskiego. W przejściu zaplanowano galerię sztuki, do której będzie można dostać się zarówno schodami, jak i windą. Nowe przystanki tramwajowe zostaną zabudowane prętami z włókna szklanego, które wieczorami będą podświetlane.

Ulica Świdnicka we Wrocławiu jest jedną z najważniejszych arterii miasta, łącząca jego południową część z Rynkiem. Przed II wojną światową w skrócie zwana Schwo, uchodziła za najbardziej elegancką w mieście. Niegdyś tętniła życiem, dziś pełni funkcję łącznika. Kilometrową, mniej więcej, ulicę przedziela wybudowana w latach 70. trasa WZ z podziemnym przejściem. Dla wielu jest to miejsce kultowe, arena politycznych happeningów Pomarańczowej Alternatywy, dla innych niewygoda - schody ze stopniami w irytującym rytmie, które w nowym projekcie pozostaną.

Więcej na www.wroclaw.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY