REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rusza konkurs architektoniczny na Plac Pięciu Rogów

  • Autor: UM Warszawa
  • 22 cze 2016 09:05
fot. Fotolia

Rejon u zbiegu ul. Chmielnej, Zgody, Szpitalnej i Brackiej, zwany potocznie placem Pięciu Rogów, zostanie przywrócony pieszym i nie będzie już miejscem zdominowanym przez auta. Po zakończeniu konsultacji, miasto ogłosiło konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania placu Pięciu Rogów.

REKLAMA

Jak informuje warszawski magistrat, w ramach działań konsultacyjnych przeprowadzono diagnozę funkcjonowania placu metodami psychologii środowiskowej. Obserwacje przeprowadzone w ubiegłym roku jednoznacznie wykazały, że ten obszar jest zdominowany przez samochody, przestrzeń nie jest przyjazna pieszym.

W tym roku przeprowadzono natomiast kolejny etap konsultacji społecznych, które trwały od 7 do 30 maja. Zaś 21 czerwca br., miasto ogłosiło konkurs architektoniczno-urbanistyczny  na opracowanie koncepcji zagospodarowania placu Pięciu Rogów.

Zadaniem projektantów jest zaprojektowanie placu jako przestrzeni dostępnej i bezpiecznej, przyjaznej pieszym. Architekci zaproponują sposób uporządkowania placu, wskażą rejony funkcjonowania ogródków gastronomicznych, zaproponują rozwiązania dotyczące małej architektury i zieleni, zaprojektują rozwiązania dotyczące uspokojenia ruchu samochodowego i obsługę komunikacyjną przyległych posesji.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy składać do 8 lipca 2016 r. do godz. 16.00, a termin składania prac konkursowych mija 26 października 2016 r. o godz. 16.00.

Najlepszą koncepcję placu - pod względem wizualnym, użytkowym, komunikacyjnym i ekonomicznym wyłoni sąd konkursowy pod przewodnictwem dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego - Marka Mikosa. Oceniana będzie atrakcyjność i funkcjonalność proponowanych rozwiązań (80 proc.) oraz uwarunkowania finansowe realizacji koncepcji i ekonomika późniejszej eksploatacji (20 proc.).

Zdobywca I nagrody otrzyma 70 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, II nagrody - 50 tys. zł,  a III – 30 tys. zł. Osoby wyróżnione otrzymają 30 tys. złotych (łącznie).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY