REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ruszył konkurs architektoniczny firmy Libet i OW SARP

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 15 cze 2015 10:04
Ruszył konkurs architektoniczny firmy Libet i OW SARP
fot. Fotolia

SARP Warszawa we współpracy z firmą Libet S.A. ogłosił otwarty konkurs ideowy na koncepcję zagospodarowania przestrzeni publicznej pomiędzy ul. Jasną, Zgoda i Złotą w Warszawie. W konkursie wystartować mogą architekci lub zespoły projektowe z kraju i zagranicy, a zgłoszenia chętnych przyjmowane będą do 10 lipca 2015 roku.

REKLAMA

Obszar wytoczony przez ulice Jasną, Zgoda i Złotą to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc na planie Warszawy. W najbliższej okolicy, nieopodal osi Placu Defilad oraz Pasażu Wiecha, znajduje się szereg ciekawych obiektów warszawskiej architektury historycznej i współczesnej, a także ważne instytucje państwowe. Ogłoszony przez OW SARP i firmę Libet konkurs ma na celu wywołanie dyskusji nad możliwymi sposobami wykorzystania tej przestrzeni publicznej, jej znaczeniem i formą, powiązaniami z pozostałą częścią ścisłego Śródmieścia, a także nad znaczeniem piękna dla kształtowania współczesnej urbanistyki.

Przedmiotem konkursu – poza koncepcją zagospodarowania wskazanej przestrzeni - jest także projekt mebla miejskiego, który może znaleźć zastosowanie w obszarze objętym konkursem, ale także w innych przestrzeniach publicznych Warszawy i innych dużych miast. Mebel ten powinien pełnić funkcję siedziska i być wykonany z betonu,a uzupełniać go mogą różne elementy małej architektury (donice, kosze, stojaki na rowery), w tym również wykonane z surowców innych niż beton (metal, szkło, drewno czy tworzywa sztuczne). W opinii organizatorów zebrane projekty będą stanowiły mocny głos w debacie nad historycznym krajobrazem stolicy i mogą stać się inspiracją dla przekształceń obszaru ścisłego centrum Warszawy.

Wyzwanie dla architektów

Konkurs organizowany przez OW SARP i firmę Libet jest konkursem otwartym, ideowym i jednoetapowym. Adresowany jest on do wszystkich osób, które spełniają wymagania uczestnictwa, a także posiadają wiedzę z dziedziny organizowania przestrzeni i projektowania architektonicznego. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zgłoszenie chęci udziału do dnia 10 lipca oraz dostarczenie prac w terminie do 21 września 2015. Przedstawione projekty oceniać będzie Sąd Konkursowy, w skład którego wejdą architekci Bolesław Stelmach, Rafał Mroczkowski i Jan Sukiennik z Warszawskiego Oddziału SARP, Katarzyna Nosalik z firmy Libet, a także kurator sztuki Tomasz Fudala z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zwycięży koncepcja, która najdokładniej spełni kryteria wyznaczone przez organizatorów, a te obejmują: oryginalność przedstawionej idei interpretacji piękna, prospołeczność, kreatywność i funkcjonalność rozwiązań, wpisanie w układ urbanistyczny i funkcjonalny miasta z uwzględnieniem kontekstu architektonicznego i historycznego miejsca, a także estetykę i innowacyjność, proekologiczność oraz możliwości realizacyjne.

Nagrody i wyróżnienia

Udział w konkursie SARP i firmy Libet na stworzenie programowo-ideowej oraz architektoniczno-przestrzennej koncepcji sposobu zagospodarowania obszaru ulic Złotej, Zgoda i Jasnej to nie tylko okazja na zaprezentowanie swojej wizji szerokiemu gronu ekspertów i zabranie głosu w kwestii stołecznej architektury. Projektanci powalczą również o 3 nagrody i wyróżnienia pieniężne, których fundusz ustalony został na 30 000 złotych. Aż 12 000 zł z całej kwoty przeznaczone zostało dla zwycięzcy konkursu. Dodatkowo autorzy, których prace uzyskają nagrodę lub wyróżnienie, otrzymają od firmy Libet zaproszenie na specjalne warsztaty organizowane w październiku 2015 r. w Łodzi. Firma Libet dodatkowo zastrzegła, że propozycję udziału w warsztatach mogą otrzymać również ci uczestnicy konkursu, którzy nie zdobyli nagród, jednak ich projekt mebla miejskiego będzie miał duży potencjał realizacyjny.

 Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 10 lipca 2015 r., natomiast gotowe prace – do 21 września 2015. Oficjalne wyniki ogłoszone zostaną między 28-30 września 2015 roku. Pełen regulamin konkursu dostępny jest na stronie OW SARP.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY