REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

SARP i Wrocław rzucają wyzwanie projektantom. Piękny kościół jest możliwy?

  • Autor: SARP Wrocław
  • 03 paź 2016 14:02
SARP i Wrocław rzucają wyzwanie projektantom. Piękny kościół jest możliwy?
Kościół Matki Bożej Królowej Pokoju we Wrocławiu, fot. Igor Snopek www.architektura7dnia
SARP i Wrocław rzucają wyzwanie projektantom. Piękny kościół jest możliwy?
SARP i Wrocław rzucają wyzwanie projektantom. Piękny kościół jest możliwy?

„Kościół. Piękno i Kicz.” to projekt, w którym udało się skatalogować ponad 3600 obiektów sakralnych powstałych w Polsce w ostatnich kilkudziesięciu latach. Jak w nazwie - jedne są wyjątkowo okazałe, inne znów kiczowate. Dlatego SARP i ESK Wrocław 2016 chcą poszukać kościoła idealnego w otwartym konkursie dla projektantów. Pula nagród wynosi 150 000 zł.

REKLAMA

W zdecydowanej większości kościoły w Polsce projektowane były jako kompromis pomiędzy inwestorem - zwykle wspólnotą parafialną wraz z lokalnymi władzami kościelnymi, a projektantem - architektem. Jednak to wspomniane wspólnoty miały decydujący głos w tak istotnych sprawach jak: bryła świątyni, elementy architektoniczne (np. wykorzystanie witraży) czy otoczenie w ramach całego założenia. Po II Wojnie Światowej na terenie kraju powstało 3653 obiektów sakralnych. Kuratorzy projektu „Kościół. Piękno i Kicz.” zebrali je i skatalogowali w jednym miejscu na stronie www.architektura7dnia.pl. Sam projekt jest częścią programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, w ramach którego prezentowano już wybrane kościoły podczas wystawy programowej w okresie wakacji (w Młynie Maria we Wrocławiu). Kolejnym etapem tego interdyscyplinarnego projektu jest wspomniany konkurs studialny, w którym organizatorzy chcą dać pełną dowolność projektantom - W zamyśle konkurs pokazać ma nieograniczone możliwości, które przy tak specyficznej funkcji obiektu mogą się złożyć na wyjątkowe budynki - mówi Zbigniew Maćków kurator programu architektonicznego ESK Wrocław 2016 i dodaje: Ten właśnie niczym nieskrępowany potencjał twórczy, który będzie rezultatem konkursu, chcemy zestawić z innymi elementami projektu „Kościół. Piękno i kicz.” Podsumowaniem będą bowiem jeszcze: duża interdyscyplinarna konferencja w drugiej połowie listopada we Wrocławiu oraz wystawa wszystkich zakwalifikowanych do konkursu prac - zakończone wydaniem albumowym.

Świątynia według nieskrępowanej wizja projektanta

Zadaniem dla architektów jest projekt studialny kościoła rzymsko-katolickiego. Bryła oraz zagospodarowanie terenu wokół są dowolne. Aby założenie było w pewien sposób urealnione i osadzone w kontekście architektonicznym, jako bazę dla projektów, organizatorzy przewidzieli powstające obecnie osiedle Europejskiej Stolicy Kultury - Nowe Żerniki, WuWA2 we Wrocławiu. Mamy nadzieję, iż ogłoszony konkurs stanowić będzie prawdziwe wyzwanie dla projektantów - zachęca Daria Kieżun, prezes wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. W regulaminie konkursu organizatorzy określili jedynie pojemność kościoła oraz elementy dodatkowe przy świątyni - m.in. plebanię czy stacje drogi krzyżowej. Konkursy o takiej tematyce nie zdarzają się często - liczymy na to, że odpowiedzi w postaci nadesłanych projektów staną się punktem wyjścia w szerszej dyskusji o formie i funkcji współczesnej architektury sakralnej, która prócz swojej nadrzędnej roli, jaką jest miejsce spotkania wiernego z Bogiem - strefa sacrum, staje się również miejscem spotkania i aktywności lokalnej społeczności - strefa profanum, wpisując się tym samym w hasło Europejskiej Stolicy Kultury „Przestrzeń dla Piękna”. - dodaje Daria Kieżun. Organizatorzy liczą na unikatowe koncepcje z całego świata, dlatego konkurs ma charakter międzynarodowy. W jury zasiądą nie tylko polscy architekci, ale także sędzia z UIA - Międzynarodowej Unii Architektów. Nasze zaproszenie do udziału kierujemy jednocześnie nie tylko do polskich projektantów, ale także do środowiska międzynarodowego - podkreśla Daria Kieżun.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY