REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Studenci planują estetyzację portu w Gdańsku

  • Autor: gdansk.pl
  • 03 cze 2014 16:40
Studenci planują estetyzację portu w Gdańsku
Makieta, Estetyzacja portu w Gdańsku
Studenci planują estetyzację portu w Gdańsku
Studenci planują estetyzację portu w Gdańsku
Studenci planują estetyzację portu w Gdańsku
Studenci planują estetyzację portu w Gdańsku

Wraz z powołaniem nowego Zarządu Portu w Gdańsku pojawił się pomysł zainicjowania działań zmierzających do estetyzacji terenów portowych. 2 czerwca 2014 r. podpisana została Umowa Partnerstwa dotycząca wspólnej realizacji projektu "Estetyzacja Portu w Gdańsku". Zorganizowane zostały również warsztaty, w których udział wzięło około 60 studentów z zaangażowanych w projekt uczelni. Teraz, w ramach konkursu na koncepcję estetyzacji portu, studenci w 16 grupach przygotowują prace architektoniczno-plastyczne...

REKLAMA

Celem projektu Estetyzacja Portu w Gdańsku jest stworzenie spójnej koncepcji estetyzacji terenów wzdłuż Kanału Portowego z uwzględnieniem zagospodarowania i wykorzystania zieleni, miejsc historycznych oraz plastyczne wykorzystanie ścian budynków oraz istniejących instalacji, które obecnie powodują wrażenie nieładu i często zamiast zdobić szpecą. – Chcemy, by poza stricte przemysłową rolą Port stał się także piękną wizytówką Gdańska – podkreśla Dorota Raben, Prezes Zarządu ZMPG SA.

W realizację projektu zaangażowali się, na zaproszenie Portu, pracownicy Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Gdańska oraz przedstawiciele trzech trójmiejskich uczelni: Politechniki Gdańskiej (Wydział Architektury), Akademii Sztuk Pięknych oraz Sopockiej Szkoły Wyższej.

- Dzięki współpracy z wszystkim partnerami zorganizowane zostały warsztaty, w których udział wzięło około 60 studentów z zaangażowanych w projekt uczelni. Teraz, w ramach konkursu na koncepcję dotyczącą „Estetyzacji Portu w Gdańsku”, studenci w 16 grupach przygotowują prace architektoniczno-plastyczne, które prezentować będą ich pomysły na zagospodarowanie terenów nadwodnych wzdłuż Toru Wodnego w Porcie Wewnętrznym - mówi Jowita Zielinkiewicz, koordynatorka projektu z Portu Gdańskiego. - Wspólne działania zaowocowały już przygotowaniem makiety w skali 1:2000 prezentującą tereny podlegające wizualizacji, którą pod nadzorem pracowników Uczelni oraz Urzędu Miejskiego z Gdańska przygotowali studenci Politechniki Gdańskiej – dodaje.

Prace studentów oceniać będzie komisja konkursowa, której członkami będą przedstawiciele ZMPG SA, Miasta Gdańska oraz wszystkich trzech zaangażowanych uczelni. Wyniki konkursu poznamy na przełomie czerwca i lipca tego roku.

- Tereny portowe to jedna z bram wjazdowych do Gdańska, dlatego tak ważne jest by obszar ten był terenem estetycznym, wizualnie atrakcyjnym i reprezentacyjnym. Inicjatywa Portu cieszy nas niezmiernie i chętnie się w to przedsięwzięcie włączamy. Wszystkim nam zależy by tereny portowe zyskały nową jakość. Ponadto działania, które prowadzone są w ramach partnerstwa doskonale wpisują się w realizowany przez Miasto projekt rewitalizacji dzielnicy Nowy Port – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. 

Poza głównym celem, który przyświeca realizacji projektu czyli opracowaniem spójnej, artystycznej koncepcji zagospodarowania terenów przybrzeżnych, które mają być piękną wizytówką zarówno Portu Gdańsk, jak i samego Miasta Gdańska realizacja przedsięwzięcia ma jeszcze dodatkowy atut.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY