REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Studio ADS odmieni centrum Poznania

  • Autor: UM Poznań
  • 27 lis 2015 16:56
Studio ADS odmieni centrum Poznania
Projekt Studia ADS zwyciężył w konkursie

Plac zabaw, nowoczesna infrastruktura drogowa, więcej miejsc zielonych czy funkcjonalna przestrzeń, którą będzie można wykorzystywać w zależności od potrzeb - już niedługo ulica Święty Marcin może zyskać zupełnie nowe oblicze. Rozstrzygnięto bowiem konkurs na wypracowanie idei i konkretnych rozwiązań w centrum Poznania.

REKLAMA

"Poznań - Centrum od nowa" był konkursem na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej obszaru ścisłego centrum Poznania, ze szczególnym uwzględnieniem ul. Św. Marcin. Został on ogłoszony 14 sierpnia.

Przedmiotem konkursu było wypracowanie idei i konkretnych rozwiązań dotyczących zagospodarowania przestrzeni publicznej w centrum Poznania. Szczególną uwagę poświęcono tu samej ulicy Św. Marcin.

Na konkurs wpłynęły 23 prace. Sąd konkursowy przyznał trzy nagrody.

- Z uwagi na przedmiot prac i proponowane rozwiązania przyznaliśmy miejsce 1, 3 oraz 4. Takim posunięciem podkreśliliśmy pomysłowość zwycięskiej koncepcji - mówił podczas ogłoszenia wyników Jerzy Szczepanik-Dzikowski przewodniczący Sądu Konkursowego - Czwartą nagrodę w wysokości 8000zł przyznaliśmy projektowi, który został stworzony przez Biuro Litoborski+Marciniak. Trzecią w wysokości 12 000zł koncepcji opracowanej przez Leszka Maksyma Czaję i Izabelę Tomczak.

Pierwszą nagrodę w wysokości 30 000zł zdobyło Studio ADS z Poznania. Projekt skupia się na przywróceniu w mieście utraconej ciągłości kompozycji urbanistycznej pozwalającej na wyzwolenie swobodnego ruchu pieszego ze zmiennością nastrojów oraz doznań wizualnych. Głównym narzędziem kształtowania geometrii przestrzeni stała się aranżacja zieleni wraz z układem odtwarzanych dominant przestrzennych. Projektant określa podstawy kompozycji urbanistycznej oraz układu komunikacyjnego, po to by wspólnie z mieszkańcami przesądzić o wyposażeniu funkcjonalnym w drodze specjalnie opracowanej ankiety. Kompozycja urbanistyczna opiera się na wytworzeniu dwóch głównych alei miejskich na osi wschód – zachód, podkreślonych wprowadzanymi szpalerami drzew wysokich. Są to ulica Św. Marcin - dawny wjazd do miasta od strony dworca kolejowego, a dziś połączenie Kaponiery i zachodniej części Poznania ze śródmieściem, oraz ul. 27 Grudnia łącząca, poprzez Most Teatralny, Stare Miasto z północną częścią miasta oraz Jeżycami. Kompozycję uzupełnia poprzeczny północno – południowy układ ulic, o węższym przekroju i kształtowanych indywidualnie atmosferach.

Organizatorem konkursu było Miasto Poznań, a przygotowało i przeprowadziło go Stowarzyszenie Architektów Polskich, Oddział w Poznaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY