REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Tak ma wyglądać pomnik Polski Morskiej

  • Autor: UM Gdynia
  • 27 mar 2017 09:25
Tak ma wyglądać pomnik Polski Morskiej
fot. UM Gdynia

Wiemy, jak będzie wyglądał pomnik Polski Morskiej w Gdyni. Rozstrzygnięty został konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny. Zwycięską pracę przygotowała Autorska Pracownia Projektowo - Plastyczna profesora Andrzeja Gettera z Krakowa. Obelisk, który może kojarzyć się ze słupem granicznym, stanie w przyszłym roku w miejscu, gdzie obecnie znajduje się płyta pomnika Marynarza Polskiego.

REKLAMA

Celem ogłoszonego w listopadzie ubiegłego roku konkursu, było uzyskanie pomysłu na pomnik, który w najlepszy sposób upamiętni i symbolizować będzie związki Polski z morzem. W założeniach projekt miał uwzględniać modernistyczny charakter architektury śródmieścia Gdyni i jego położenie na styku z morzem oraz wpisywać się nowymi elementami w osiowe założenie Skweru Kościuszki i Mola Południowego z Basenem Żeglarskim. W tym miejscu centralny punkt układu urbanistycznego Gdyni otwiera się na morze – wyjaśnia podstawowe założenia konkursu Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Pomnik Polski Morskiej powstanie w tym samym miejscu, w którym obecnie znajduje się płyta pomnika Marynarza Polskiego. W jego cokole umieszczone są urny z ziemią z pól bitewnych. Artyści musieli zatem swoje koncepcje zaplanować tak, aby uwzględnić ten element w projekcie.

Zadanie obejmowało również przygotowanie propozycji zagospodarowania pobliskiego terenu. W wyniku procedury jury konkursowe oceniło 7 nadesłanych prac.

Najwyższą liczbę punktów, a tym samym I nagrodę oraz 50 000 złotych, przyznano krakowskiej pracowni prof. Andrzeja Gettera. II nagroda w wysokości 30 000 zł przyznana została pracy autorstwa Anny Drozd-Tutaj i Jana Tutaj, również z Krakowa. Z kolei III nagroda (20 000 zł) przypadła Dominikowi Sędzickiemu i Aleksandrowi Bielawskiemu z gdańskiej firmy Aeon Form.

Jak opisuje swoją pracę prof. A. Getter: Koncepcja oparta jest na kompozycji przestrzennej półkolistych betonowych form, nawiązujących do falującego morza. Najwyższy element stanowi wysoka na 9-12 metrów bryła wykonana ze stali nierdzewnej. Jej środkowa część, niejako „poszarpana na wietrze”, nawiązuje do sztandarów lub gali banderowej i zwieńczona jest godłem Polski – orłem w koronie.

Wokół pomnika pojawi się również nowa aranżacja oświetlenia i zieleni. Zgodnie z założeniami konkursu, projekt i rzeźba pomnika nie mogą kosztować więcej niż 700 000 zł. Natomiast maksymalny koszt realizacji inwestycji w oparciu o projekt architektoniczny nie może przekroczyć kwoty 1 000 000 zł brutto.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY