REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Te pomysły zrewolucjonizują myślenie o łazience

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 26 paź 2015 15:12
Te pomysły zrewolucjonizują myślenie o łazience
Nagrodę wśród profesjonalistów jury przyznało Irene Cañada oraz Raquel Prendes – autorom projektu Btwist - wielofunkcyjnej umywalki, która łączy w sobie trzy funkcje mycia na trzech różnych poziomach
Te pomysły zrewolucjonizują myślenie o łazience
Te pomysły zrewolucjonizują myślenie o łazience
Te pomysły zrewolucjonizują myślenie o łazience
Te pomysły zrewolucjonizują myślenie o łazience
Te pomysły zrewolucjonizują myślenie o łazience
Te pomysły zrewolucjonizują myślenie o łazience

Podczas uroczystej gali w Madrycie ogłoszono zwycięzców 6. edycji międzynarodowego konkursu Jump the Gap organizowanego przez firmę Roca. Na najwyższym podium znalazły się projekty Btwist oraz [Aria] 2, a do grona najlepszych finałowych prac trafił także projekt Polki – The Gloves.

REKLAMA

Wsparcie młodych projektantów, których odważne pomysły mogą zrewolucjonizować myślenie o łazience to główna idea Jump the Gap. Tym razem powołanemu na potrzeby konkursu jury przewodniczył Ma Yansong – autor m.in. „Floating Island” czy „Absolut World”, a tym samym jeden z najbardziej rozpoznawalnych architektów w branży. Podczas szóstej edycji konkursu razem z pozostałymi członkami komisji poszukiwał rozwiązań innowacyjnych, które odpowiadają na aktualne potrzeby i przewidują te przyszłe.

Spośród prac nadesłanych przez 3,7 tys. uczestników z całego świata do ścisłego finału dotarło tylko osiem najlepszych, a zwycięzców ogłoszono podczas uroczystej gali w Galerii Roca w Madrycie. Nagrodę wśród profesjonalistów jury przyznało Irene Cañada oraz Raquel Prendes – autorom projektu Btwist - wielofunkcyjnej umywalki, która łączy w sobie trzy funkcje mycia na trzech różnych poziomach. Z kolei wśród studentów najlepsi okazali się Samuele Nucaro i Cristina Tu Anh Pham, którzy przedstawili projekt [Aria] 2 czyli prysznic, który do kąpieli nie potrzebuje środków myjących, a jedynie wodę.  

Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano także nagrodę za projekt, który wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju. W tej kategorii zwycięzcę wyłoniła Fundacja We Are Water, która doceniła pracę pt. Plura zaprezentowaną przez Katharinę Sophie Wohlleben i Larissę Siemon. Projekt umywalki wyposażonej w mechanizm zapobiegający utracie wody nagrodzono kwotą 3 000 euro.

W gronie finalistów znalazła się także Polka – Halszka Barełkowska. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu jako jedyna przedstawiła funkcjonalne rozwiązanie zaprojektowane z myślą o łazienkach w przestrzeni publicznej – The Gloves. Inspiracja parą rękawiczek pozwoliła autorce zaprojektować niewielkie urządzenie będące połączeniem suszarki do rąk z funkcją mycia, które przeznaczone jest do montażu wewnątrz ściany. Ponadto do utrzymania jego higieny nie są potrzebne detergenty – „myjące rękawiczki” oczyszczają się samoistnie.

Wyróżnienie Halszki Barełkowskiej w Jump the Gap to już kolejne osiągnięcie polskich architektów w tym międzynarodowym konkursie. W poprzednich edycjach uznanie jury uzyskał projekt IN&OUT Michała Warykiewicza, zdobywając 1 miejsce w JtG 2010/2011. W późniejszych latach do ścisłego finału trafiło aż 6 prac młodych architektów. Docenienie ich pomysłów przez tak prestiżowe jury i wyróżnienie na tle tak licznej konkurencji to kolejny dowód na siłę polskiej szkoły designu, w której nie brakuje pełnych pasji i odwagi projektantów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY