REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

To będzie nowa ikona Łeby

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 lip 2016 16:00
To będzie nowa ikona Łeby
fot. plus3-architekci
To będzie nowa ikona Łeby
To będzie nowa ikona Łeby
To będzie nowa ikona Łeby
To będzie nowa ikona Łeby
To będzie nowa ikona Łeby
To będzie nowa ikona Łeby
To będzie nowa ikona Łeby
To będzie nowa ikona Łeby
To będzie nowa ikona Łeby

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie został rozstrzygnięty. Zwyciężyła warszawska pracownia plus3-architekci. Projekt ma szansę stać się nową ikoną Łeby oraz miejscem współtworzenia tożsamości tego regionu.

REKLAMA

Pracownia plus3-architekci  w ciągu ostatnich kilku lat z impetem startowała w wielu konkursach architektonicznych, również międzynarodowych. Zdobyte w ten sposób doświadczenie zaprocentowało w 2016 roku już trzema zwycięstwami, w tym dwa z nich należą do wyjątkowo prestiżowych: muzeum w Łebie, oraz nowa siedziba akademii muzycznej w Bydgoszczy.

Zwycięski projekt ma szansę stać się nową ikoną Łeby oraz miejscem współtworzenia tożsamości tego regionu. Budynek poprzez swoje rozwiązania architektoniczne i funkcjonalne będzie głęboko zakorzeniony w miejscu i regionie w którym powstanie.

Charakter obiektu określa przede wszystkim frontowa falująca fasada, pokryta giętymi drewnianymi listwami. Bryła może przywodzić na myśl wypłukany przez morskie prądy kawałek drewna. Swym kształtem i lekkim nachyleniem nawiązuje także do kadłubów statków, fal i nadmorskich wydm. Warto także zwrócić uwagę na nietuzinkowe rozwiązanie elewacji bocznych, z których zwieszono okrętowe liny. Będzie to na pewno lokalna atrakcja, oraz element animujący fasady. Pomiędzy linami ukryto zewnętrzną klatkę schodową prowadzącą na punkt widokowy na dachu.

Docenionym przez Sąd Konkursowy atutem zwycięskiej pracy jest połączenie komunikacyjne i funkcjonalne, poprzez wewnętrzne foyer budynku, pomiędzy promenadą spacerową przy kanale portowym, a zbiornikiem wodnym Łabędzi Staw. Stworzy to potencjał do rozwoju atrakcyjnych terenów położonych po wschodniej stronie Muzeum.

Wnętrze wystawiennicze co do zasady będzie jednoprzestrzenne, z możliwością podziału na poszczególne części tematyczne. Estetyka i użyte w nim materiały, w dużej części drewno, nawiązują do architektury morskiej.

Do udziału w konkursie zakwalifikowano 19 zespołów. Sąd konkursowy nie przyznał wyróżnień. Drugą nagrodę w konkursie otrzymało konsorcjum Pilch Architekci oraz Hartuna a trzecią warszawska pracownia 22architekci.

Oto skład zwycięskiego zespołu plus3-architekci, autorzy: arch. Katarzyna Głażewska, arch. Krzysztof Bagiński i stud. arch. Dominika Muras; zespół: arch. Magdalena Mularzuk arch. Patryk Rosiński arch. Robert Łada arch. Tomasz Marciniak stud. arch. Maciej Osuch stud. arch. Piotr Cyranowski stud. arch. Zygmunt Śliwiński.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY