REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

To oni zaprojektują nowe muzeum dla PKP

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 12 lip 2016 16:53
To oni zaprojektują nowe muzeum dla PKP
1 Nagroda dla Forum Architekci, fot. PKP
To oni zaprojektują nowe muzeum dla PKP
To oni zaprojektują nowe muzeum dla PKP
To oni zaprojektują nowe muzeum dla PKP

Forum Architekci zdobyli pierwsze miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla Stacji Muzeum - nowej instytucji kultury, powołanej w miejsce zlikwidowanego Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Jej nowa siedziba ma powstać na warszawskich Odolanach.

REKLAMA

Zwycięska koncepcja będzie podstawą do stworzenia projektu dla Stacji Muzeum. Jej autor otrzyma nagrodę w wysokości 120 tys. złotych netto. Zostanie również zaproszonydo negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej będącej szczegółowym opracowaniem pracy konkursowej. Pozostali autorzy, którzy zajęli kolejne miejsca otrzymają w nagrodę: za II miejsce 80tys. zł, za III miejsce 50 tys. złotych oraz za wyróżnienia I, II i III stopnia po 50 tys. złotych każde.

- Nowa lokalizacja Stacji Muzeum pozwoli nie tylko na stworzenie nowoczesnej placówki kulturalnej, ale także przyczyni się do ożywienia niezagospodarowanej dotychczas części Warszawy. Udostępniamy grunty, które mają bardzo duży potencjał. Zostanie on wreszcie należycie wykorzystany. Jest to jeden z najszerzej zakrojonych projektów, które PKP S.A. realizuje we współpracy z władzami samorządowymi – mówi Mirosław Pawłowski, prezes zarządu PKP.

Inwestycja powstanie dzięki finansowaniu PKP i wieloletniej, zaplanowanej współpracy pomiędzy spółką, a samorządem województwa mazowieckiego.

- Gratuluję firmie, która stworzyła projekt łączący funkcjonalność terenów typowo kolejowych z możliwością stworzenia przestrzeni rekreacyjnej. Stacja Muzeum to jedna z naszych najważniejszych instytucji kultury, a teraz będzie też jedną z najnowocześniejszych. Dotychczasowe zbiory Muzeum Kolejnictwa zasługują nie tylko na odpowiednią lokalizację, ale przede wszystkim na to, by mogły być w pełni podziwiane – podkreśliła Agnieszka Kuźmińska zastępca dyrektora Departamentu Kultury,Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim.

Stacja Muzeum będzie nowym miejscem na mapie Warszawy. Inwestycja zakłada udostępnienie zamkniętych do tej pory terenów kolejowych na Odolanach społeczności lokalnej, mieszkańcom Warszawy oraz zwiedzającym z całej Polski, a także zagranicznym gościom. Powstanie tam miejsce, w którym przez zabawę dzieci i młodzież będą uczyć się o historii i rozwoju technologicznym polskiej kolei. Duża przestrzeń i tereny zielone pozwolą nie tylko na ekspozycję zbiorów muzealnych, ale także umożliwią odwiedzającym wypoczynek na świeżym powietrzu.

I nagrodę przyznano pracowni Forum Architekci, skład zespołu autorskiego: Michał Goncerzewicz, Maciej Lose, Joanna Janikowska, Michał Romański, Kamil Boroński, Marcin Molik; Technika kolejowa: Igor Gisterek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY