REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Trwa konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną Śląska

  • Autor: PAP
  • 03 sie 2015 09:32
fot. Fotolia

Do końca sierpnia można uczestniczyć w internetowym głosowaniu na najpopularniejszą inwestycję dorocznego konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną woj. śląskiego. W tym roku można wybierać spośród 31 propozycji.

REKLAMA

Coroczny, otwarty konkurs z piętnastoletnią już tradycją wyróżnia wzorowe przestrzenie publiczne i obiekty użyteczności publicznej. Ma być też okazją do dyskusji o stanie śląskiej urbanistyki i architektury. Jak podał urząd marszałkowski woj. śląskiego, w tym roku do konkursu wpłynęło 31 zgłoszeń z 23 gmin.

Wśród nich wiele jest przedsięwzięć związanych z muzeami (nowe Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu, rewitalizacja podziemnych komór w Kopalni Guido w Zabrzu, nowe Muzeum Śląskie w Katowicach czy nowe Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie).

Liczne są też zrewitalizowane i nowe przestrzenie (centrum gminy w Dębowcu, centrum rekreacyjne w Koziegłowach, zagospodarowanie turystyczne Olsztyna k. Częstochowy, przebudowa terenu wokół kościoła św. Jacka w Bytomiu-Rozbarku, Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie czy przebudowa ulicy Akademickiej w Gliwicach).

Zgłoszone zostały ponadto m.in. obiekty sportowe i rekreacyjne (wschodnie nabrzeże jeziora Paprocany w Tychach, basen w Zabrzu, kąpielisko Ruda w Rybniku), kulturalne (przebudowa Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, przebudowa b. kina na ośrodek kultury w Wilkowicach czy rozbudowa Amfiteatru pod Grojcem w Żywcu) i medyczne (rozbudowa Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich czy nowe Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu).

Trwające przez cały sierpień internetowe głosowanie wyłoni inwestycję najpopularniejszą wśród internautów. Aby oddać głos, należy na stronie internetowej www.slaskie.pl/npp wybrać trzy najlepsze projekty i przyznać im odpowiednio: 3, 2 lub 1 punkt. Potem trzeba jeszcze potwierdzić swój głos poprzez e-mail.

Internetowe głosowanie to tylko część konkursu - wyniki głosowania internautów nie mają wpływu na werdykt jury, które przyznaje nagrody i wyróżnienia marszałka woj. śląskiego w czterech kategoriach: przestrzeni publicznej, zrewitalizowanej przestrzeni publicznej, obiektu użyteczności publicznej i zrewitalizowanego obiektu użyteczności publicznej.

W przeprowadzanym od 15 lat konkursie oceniane są inwestycje zrealizowane na terenie woj. śląskiego do końca grudnia poprzedniego roku. Konkursowe propozycje mogą zgłaszać: projektanci, inwestorzy, prezydenci miast, burmistrzowie lub wójtowie, starostowie powiatów, stowarzyszenia oraz samorządy zawodowe.

Spośród wniosków spełniających warunki formalne konkursowe jury najpierw nominuje najlepsze, a spośród nich wybiera laureatów rekomendowanych do przyznania nagród i wyróżnień zarządowi woj. śląskiego. Jury tworzą marszałek woj. śląskiego oraz członkowie wojewódzkiej komisji urbanistyczno-architektonicznej.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY