REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Trwa konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną Śląska

  • Autor: PAP
  • 01 sie 2016 16:55
Trwa konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną Śląska
Wśród tegorocznych zgłoszeń jest Muzeum Ognia w Żorach, fot. OVO Grąbczewscy

Do końca sierpnia można głosować w internecie na najpopularniejszą inwestycję dorocznego konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną woj. śląskiego. W tym roku trzeba dokonać wyboru spośród 43 zgłoszonych propozycji zrealizowanych na terenie 30 gmin.

REKLAMA

Internetowe głosowanie to część corocznego, otwartego konkursu z kilkunastoletnią tradycją - wyróżniającego przestrzenie publiczne i obiekty użyteczności publicznej powstałe na terenie woj. śląskiego w poprzednim roku.

Wśród tegorocznych zgłoszeń jest nieco mniej niż w poprzednich latach przedsięwzięć związanych z muzeami i zabytkami (Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach, rewitalizacja terenu zabytkowych wież wyciągowych kopalni Polska w Świętochłowicach, rewitalizacja gotyckiej wieży zamkowej, budynku stajni i otoczenia na zamku w Toszku, rewitalizacja i adaptacja łaźni łańcuszkowej dawnej kopalni Królowa Luiza w Zabrzu, Muzeum Dawnych Rzemiosł w starym młynie w Żarkach czy Muzeum Ognia w Żorach).

Liczne są natomiast zrewitalizowane i nowe przestrzenie parkowe i rekreacyjne (park na Osiedlu Karpackim w Bielsku-Białej, Ogród Dwóch Brzegów w Cieszynie, zagospodarowanie terenu Osiedla Kopernik w Gliwicach, "baza okołoturystyczna i aktywne formy turystyki w sołectwie Skrbeńsko" w gminie Godów, inhalatorium w parku zdrojowym oraz remont stawów i parku w Jastrzębiu-Zdroju czy utworzenie tematycznego Ichtioparku w Kaletach).

Inne tego typu przedsięwzięcia to: park aktywnej rekreacji w Mszanie, rewitalizacja parku gminnego i utworzenie tematycznego Parku Archanioła w Ornontowicach, budowa tężni w Radlinie, rewitalizacja Parku im. Augustyna Kozioła oraz budowa pumptracku w parku Strzelnica w Rudzie Śląskiej, zagospodarowanie terenów wokół zbiornika na Górnym Borze w Skoczowie, rodzinny park rozrywki Trzy Wzgórza w Wodzisławiu Śląskim, kompleks sportowo-rekreacyjny U źródeł Warty w Zawierciu czy park Cegielnia w Żorach.

Z tworzeniem lub rewitalizacją przestrzeni publicznych wiążą się też zgłoszone: budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (wraz z dopełnieniem utworzonej tam "osi kultury"), renowacja katowickiego podwórza w projekcie "Plac na glanc 2015", a także kompleksowa rewitalizacja centrum Pszowa.

Pozostałe przedsięwzięcia w konkursie to m.in. inwestycje edukacyjne (centrum informatyczne wraz z przychodnią akademicką Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przedszkole, żłobek i biblioteka w Bojszowach, przedszkole w Paniówkach, inwestycje przy trzech szkołach w Gliwicach, rozbudowa przedszkola w Ćwiklicach czy przebudowa pomieszczeń Domu Zdrojowego w Wiśle na potrzeby biblioteki) oraz zdrowotne (rozbudowa Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu o centrum kliniczno-naukowe transplantacji płuc i serca oraz leczenia mukowiscydozy).

Wśród zgłoszonych inwestycji kulturalnych znalazły się: budowa centrum kultury w Pawłowicach, rewitalizacja b. kina na potrzeby ośrodka kultury w Wilkowicach i sala widowiskowo-koncertowa Muza w Sosnowcu, a pośród sportowych: ośrodek sportu w Gniazdowie, sala gimnastyczna w Zarzeczu, modernizacja basenu w Rudzie Śląskiej i hala sportowa w Tarnowskich Górach.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY