REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Tylko jeden projekt z Polski powalczy o nagrodę Mies van der Rohe Award 2017

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 01 lut 2017 09:55
fot. Fotolia

Komisja Europejska wraz z Fundació Mies van der Rohe ogłosiły listę 40 prac zakwalifikowanych do europejskiego konkursu w dziedzinie architektury współczesnej 2017 - nagrody Miesa van der Rohe. Wśród 40 wybranych obiektów znalazł się tylko jeden z Polski - Muzeum Katyńskie w Warszawie spod kreski BBGK Architekci.

REKLAMA

Do nagrody nominowano 355 prac, a jury złożone z ekspertów wybrało ostateczną listę kandydatów, którzy zakwalifikowali się do głównego konkursu. Z Francji, Portugalii i Wielkiej Brytanii wybrano po 4 prace; z Danii, Hiszpanii, Finlandii, Niderlandów i Norwegii po 3; z Belgii, Niemiec, Irlandii i Turcji po 2, oraz po 1 z Włoch, Litwy, Polski, Rumunii i Szwecji.

- Jestem nadzwyczaj zadowolony, widząc, jak bogactwo i różnorodność europejskiej architektury zostały podsumowane i przedstawione w postaci krótkiej, lecz imponującej listy przez jury nagrody Miesa van der Rohe. Nie mogę się doczekać wyników tego konkursu i mam nadzieję, że niektóre z tych pięknych projektów architektury współczesnej staną się dziedzictwem dla kolejnych pokoleń - skomentował Michel Magnier, dyrektor ds. kultury i kreatywności w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Edukacji i Kultury.

- Zbiór 40 wybranych prac ukazuje, jak ważne są nowe pokolenia architektów, które dominują w tej edycji konkursu. Jednocześnie pokazuje nam, w jaki sposób architektura stawia czoła rozmaitym wyzwaniom oraz zapewnia rozwiązania w różnorodnych realiach miejskich i społecznych: mieszkania, przestrzenie kulturowe, pamięć i tożsamość,restauracja istniejących obiektów czy tworzenie nowych—to wszystko w jednym konkursie, który ukazuje tę różnorodność tak wyraźnie, jak nigdy dotąd - podkreśla Daniel Mòdol, prezes Fundació Mies van der Rohea.

Członkowie jury podkreślają, że  zbiór 40 znakomitych prac ukazuje spadek zainteresowania architekturą ikoniczną. Zwracają oni także uwagę na zróżnicowanie projektów pod względem ich przeznaczenia oraz przewagę projektów mieszkalnych (14) i placówek kulturowych (11). W zestawieniu znalazły się obiekty edukacyjne, mieszkalne, przemysłowe, sportowe, biurowe, krajobrazowe, socjalne oraz budynki wielofunkcyjne.

Piątka finalistów zostanie ogłoszona w połowie lutego, a zwycięzcę konkursu oraz laureata nagrody specjalnej dla najlepszego młodego architekta poznamy w połowie maja.Wykłady, debaty, otwarcie wystawy, prezentacja publikacji oraz ceremonia wręczenia nagród odbędą się 26 maja 2017 roku w pawilonie barcelońskim, zaprojektowanym przez Miesa van der Rohe. Prace pięciu finalistów oraz laureata nagrody specjalnej dla najlepszego młodego architekta będą dostępne dla publiczności i będzie można dowiedzieć się o nich więcej od samych autorów oraz krytyków.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY