REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W centrum Lublina na powstać pomnik. Rusza konkurs na projekt

  • Autor: PAP
  • 20 lut 2017 09:20
Lublin, fot. pixabay.com

Konkurs na projekt pomnika założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. Idziego Radziszewskiego ogłosiły władze tej uczelni. Inicjatywa jest związana z przypadającym w 2018 roku jubileuszem 100-lecia KUL.

REKLAMA

"Ks. Idzi Radziszewski, wybierając Lublin na siedzibę katolickiego uniwersytetu, w znaczący sposób wpłynął na późniejszy rozwój miasta, które dziś jest prężnym ośrodkiem akademickim" - powiedziała rzeczniczka KUL Lidia Jaskuła.

Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego ma stanąć na skwerze abp. Józefa Życińskiego, niedaleko uczelni. To obszar w centrum Lublina, sąsiadujący z niedawno zbudowanym gmachem Centrum Spotkania Kultur i Placem Teatralnym. "Konkurs obejmuje nie tylko projekt pomnika, ale także koncepcję zagospodarowania jego bezpośredniego otoczenia" - zaznaczyła Jaskuła.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 20 marca, a projekty - do 7 czerwca. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 12 czerwca. Nagrodą dla zwycięzcy będzie realizacja projektu oraz 30 tys. zł. Regulamin przewiduje także przyznanie nagród dodatkowych.

Jaskuła poinformowała, że koszt wykonania wszystkich prac związanych z budową pomnika oraz zagospodarowania terenu, wraz z dokumentacją, ma się zmieścić w kwocie 390 tys. zł.

Upamiętnienie w przestrzeni miejskiej ks. Idziego Radziszewskiego wiąże się ze zbliżającym się jubileuszem 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Ks. Idzi Radziszewski (1871-1922) był filozofem, rektorem Akademii Duchownej w Petersburgu. Pochodził ze zubożałej szlachty, urodził się w Bratoszewicach, ukończył Seminarium Duchowne we Włocławku. Studiował na uniwersytecie katolickim w Leuven, odbywał podróże naukowe do Anglii, Francji, Włoch, Austrii, Niemiec i Szwajcarii. W 1918 r. założył Katolicki Uniwersytet Lubelski.

KUL - według założyciela - miał uprawiać badania we wszystkich dziedzinach wiedzy w duchu harmonii między nauką i wiarą, kształtować kadrę inteligencji katolickiej, zdolną do kierowania życiem kraju, przyczyniać się do pogłębiania świadomości religijnej w całym społeczeństwie. Katolicyzm polski uważał ks. Radziszewski za powierzchowny, wymagający odrodzenia, od tego uzależniał zachowanie odzyskanej wolności.

Przed wybuchem II wojny światowej kadra naukowa KUL liczyła 67 osób, a studentów było niespełna 1,5 tys. Po wojnie, do zmiany ustroju w Polsce w 1989 r., pozostawał KUL specyficzną uczelnią, otwarcie przyznającą się do katolickości, niezależną od obowiązującej ideologii.

Obecnie na ośmiu wydziałach KUL i 40 kierunkach studiów kształci się w sumie prawie 13 tys. studentów i doktorantów, na wszystkich typach studiów. Wśród nich jest ponad 600 cudzoziemców, pochodzących m.in. z Ukrainy, Białorusi, Nigerii, Gruzji, Kazachstanu, Uzbekistanu, Pakistanu, Stanów Zjednoczonych czy Meksyku. Na uczelni zatrudnionych jest blisko 2 tys. osób, w tym prawie 1,1 tys. osób to kadra naukowo-dydaktyczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY