REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wang Shu i Ewa Kuryłowicz w Jury konkursu Brick Award 2014

  • Autor: Property Design
  • 15 sty 2014 13:11

W 2014 podczas gali finałowej w Wiedniu po raz szósty zostaną wręczone międzynarodowe nagrody architektoniczne Brick Award. Jednak najlepsze obiekty ceramiczne, wybudowane w latach 2011 - 2012, zostały już wybrane. Na początku czerwca odbyło się posiedzenie Jury, do którego zaproszono znakomitych architektów, m.in. zdobywcę medalu Pritzker’a, Wang Shu z Chin oraz laureatkę wielu nagród oraz wyróżnień architektonicznych, prof. Ewę Kuryłowicz.

REKLAMA

Wienerberger prestiżowe nagrody architektoniczne Brick Award przyznaje co dwa lata. Konkurs powstał, by promować najlepszą architekturę, a także by podkreślać uniwersalność oraz wyjątkową estetykę ceramiki, jako materiału budowlanego na ściany, dachy i elewacje.

Do nominowania obiektów zapraszani są najwybitniejsi twórcy, krytycy oraz dziennikarze z branży architektonicznej. Podobnie jak w ubiegłych latach, w skład Jury oceniającego nominowane prace weszli architekci o międzynarodowej renomie a wśród nich laureat Nagrody Pritzker’a Wang Shu, zwycięzca Brick Award 2012, arch. Pavol Paňák ze Słowacji; profesor Politechniki Warszawskiej, wiceprezes i generalny projektant pracowni Kuryłowicz & Associates, prof. dr hab. arch. Ewa Kuryłowicz oraz założycielka jednej z najlepszych pracowni w Holandii, arch. Vera Yanovshtchinsky.

- Bardzo się cieszę, że tak wybitne osobistości ze świata architektury, zgodziły się zostać Jurorami w szóstej edycji Brick Award. Stworzyliśmy konkurs nie tylko, by wyróżniać najzdolniejszych, najbardziej kreatywnych architektów, którzy w swoich projektach wykorzystują ceramikę, ale również by promować międzynarodową wymianę pomysłów i rozwiązań w zakresie ceramicznej architektury”- powiedział Johann Windisch, CEO kluczowej grupy produktów Wienerberger (cegły i dachówki) w Europie. Podkreślił również, że Wienerberger nie miał wpływu na wybór obiektów do nagrody Brick Award 2014. Decyzje zostały podjęte wyłącznie przez Jury, składające się z niezależnych ekspertów z zakresu architektury.

1 czerwca br. w Wiedniu, podczas posiedzenia, Jury wybrało najlepsze obiekty, spośród 50 nominowanych do nagrody Brick Award podczas preselekcji. Przy wyborze Jurorzy skupili się przede wszystkim na projektach pociągających za sobą istotne poszukiwania i innowacyjność, ale również na tych, w których zastosowano niekonwencjonalne technologie lub takich, które przyczyniały się do poprawy jakości życia.

- Kiedy mówimy o cegle, ludzie myślą głównie o tradycji. Ale w tym konkursie możemy znaleźć wiele prac, które prezentują nowatorskie podejście do jej wykorzystania, nadając ceramice nowe znaczenie i świeżość odczuć. Sądzę, że to bardzo ważne. – powiedział Wang Shu podczas spotkania w Wiedniu.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY