REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Warszawa: Klasycystyczny Pałac Szaniawskich na sprzedaż

  • Autor: tvnwarszawa.tvn24.pl / UM Warszawa
  • 21 paź 2014 16:01
Warszawa: Klasycystyczny Pałac Szaniawskich na sprzedaż
fot. Przemysław Miller, UM Warszawa

Stołeczny ratusz chce się pozbyć zabytkowego Pałacu Szaniawskich położonego przy ul. Miodowej w Warszawie. Cena wywoławcza Pałacu i 1500-metrowej działki, na której stoi to 21 mln zł - informuje portal tvnwarszawa.tvn24.pl.

REKLAMA

To już drugi przetarg na sprzedaż nieruchomości, który ogłosił ratusz. Działka przy Miodowej 8 prezentowana była na targach w Cannes w 2013 roku.

Jak podaje portal tvnwarszawa.tvn24.pl, tym razem przetarg dotyczy nie prawa własności na zawsze, ale oddania w użytkowanie wieczyste na 99 lat. Nowy nabywca nieruchomości będzie musiał przeprowadzić prace konserwatorskie oraz remont budynku w ciągu 4 lat od podpisania umowy notarialnej. Wszystkie plany remontowe nowego nabywcy będą musiały być szczegółowo konsultowane ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków.

Pałac Szaniawskich

Na początku XVIII w. na tej posesji należącej do podkomorzego Liwskiego-Szaniawskiego, został wybudowany pałac. W 1743 r. jego właścicielem na drodze spadkowej został Józefat Szaniawski. Od 1770 r. budynek należał do Konstantego F. Szaniawskiego, a następnie przeszedł w ręce rodziny Ostrowskich. Rodzina ta zleciła w 1812 r. roku architektowi Fryderykowi A. Lesselowi przebudowę pałacu w stylu klasycystycznym. W XIX w. kilkakrotnie zmieniał on jeszcze swoich właścicieli. Wtedy też stał się kamienicą czynszową. Od 1844 r. jego właścicielem był Julian Kuzniecow, później rodzina Drac, a następnie Weinsteinów. W latach 1832-1897 w pałacu miała swoją siedzibę księgarnia i skład nut Gustawa Sennewalda. Podczas II wojny światowej – powstania warszawskiego w 1944 r. budynek został doszczętnie zniszczony. Odbudowano go w 1950 r. na podstawie proj. Borysa Zinserlinga w stylu klasycystycznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY