REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wiemy, kto zdobył tytuł Europejskiej Fasady Roku

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 09 cze 2016 13:06
Wiemy, kto zdobył tytuł Europejskiej Fasady Roku
Life Challenge 2016 wyłonił Europejskie Fasady Roku!, fot. Baumit / materiały prasowe
Wiemy, kto zdobył tytuł Europejskiej Fasady Roku
Wiemy, kto zdobył tytuł Europejskiej Fasady Roku
Wiemy, kto zdobył tytuł Europejskiej Fasady Roku
Wiemy, kto zdobył tytuł Europejskiej Fasady Roku
Wiemy, kto zdobył tytuł Europejskiej Fasady Roku
Wiemy, kto zdobył tytuł Europejskiej Fasady Roku

Blisko 400 osób reprezentujących 22 państwa europejskie zebrało się 2 czerwca br. w madryckim ratuszu, aby uczestniczyć w gali z okazji rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego Baumit – Life Challenge 2016. W Palacio de Cibeles nie mogło zabraknąć gości legitymujących się polskim paszportem – w ścisłym finale mieliśmy aż trzy projekty walczące o tytuł Europejskiej Fasady Roku.

REKLAMA

Tego wieczoru w Palacio de Cibeles zameldowała się również 28-osobowa delegacja z Polski. Biało-czerwone barwy podczas Gali Life Challenge Awards 2016 reprezentowali Prezes Poznańskiego Oddziału SARP i członek międzynarodowego składu sędziowskiego tegorocznej odsłony Life Challenge – arch. Piotr Kostka, przedstawiciele naszych finalistów i polskiego oddziału firmy Baumit.

W oczekiwaniu na ostateczny werdykt zaproszeni mieli okazję zapoznać się z galerią 36 finalistów (po 6 w każdej kategorii) nominowanych przez międzynarodowe Jury do tytułu Europejskiej Fasady Roku. Miejsce w niej znalazły również: SIO House w Konstancinie-Jeziornie (dom jednorodzinny), wieżowiec Nobel Tower w Poznaniu (budynek niemieszkalny) oraz dom studencki DS-2 „Babilon” w Krakowie (termomodernizacja).

Sześciu wspaniałych

Pierwszym wygranym Life Challenge 2016 został Am Bramschkontor - budynek wielorodzinny z Drezna okrzyknięty Europejską Fasadą Roku w kategorii specjalnej „Structure enlightens Design”. Jako drugi na listę zwycięzców tegorocznej edycji wpisał się Reformed Church on Wolves Alley usytuowany w miejscowości Cluj-Napoka w Rumunii, rywalizujący w grupie budynków po renowacji. Jeszcze przed podaniem dania głównego wyborny smak wygranej mogli poczuć autorzy termomodernizacji wiedeńskiej Residenz Josefstadt Hamerlingpark, występującej w barwach Austrii. Po przerwie goście zebrani w Palacio de Cibeles oklaskiwali już centrum handlowe Shopping Center Point w Breźnie na Słowacji, który pokonał konkurencję, rywalizując w gronie budynków niemieszkalnych.

Na mecie wyścigu, w którym o najwyższą stawkę mierzyła się zabudowa wielorodzinna, najlepsze okazało się osiedle Balcony Apartaments zlokalizowane w stolicy Słowenii – w Lublanie. Natomiast w grupie domów jednorodzinnych na najwyższym stopniu podium stanął reprezentant Grecji – House H nad Morzem Jońskim. Laureatom podstawowych kategorii pamiątkowe statuetki oraz nagrody pieniężne w wysokości 6 600 EUR wręczali członkowie międzynarodowego Jury: arch. Andrea Bacova (Słowacja), prof. Axel Venn (Niemcy), arch. Enrique Álvárez-Sala Walther (Hiszpania), arch. Maja Ivanic (Słowenia), arch. Radu Teaca (Rumunia). W kategorii specjalnej zaszczyt ten przypadł Fernando Arrabe, architektowi i Dyrektorowi Generalnemu hiszpańskiego oddziału Baumit.

 Najlepszy z najlepszych

Równo o północy gościom zaserwowano wyśmienity deser, a symboliczną wisienką na torcie było wyłonienie głównego laureata Life Challenge 2016. Próżno było wypatrywać zdecydowanego faworyta, dzięki czemu emocje towarzyszyły temu pojedynkowi do samego końca. Wreszcie jednak wszystko stało się jasne, a ostatnią kartę przed gośćmi odkrył Robert Schmid. Najlepszym z najlepszych zostało Kindergarten Limbach, Przedszkole w słowackim Limbach i to jego autorom Life Challenge 2016 przyniósł nagrodę w wysokości 16 660 EUR.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY