REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zabytek dobrze wykorzystany - znamy laureatów konkursu

  • Autor: PropertyDesign.pl / Narodowy Instytut Dziedzictwa
  • 17 kwi 2017 10:20
Zabytek dobrze wykorzystany - znamy laureatów konkursu
Skrzydło zamku książęcego, obecnie Centrum Konferencyjne ZAMEK w Szczecinku. / fot. www.nid.pl

Poznaliśmy laureatów konkursu „Zabytek Zadbany 2017”. Szczególnie ciekawie prezentują się laureaci i nominowani w kategorii "Adaptacja obiektów zabytkowych", która pokazuje jak można zaaranżować i przystosować stary obiekt do nowych potrzeb.

REKLAMA

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2017” odbyło się 19 kwietnia br. podczas uroczystej gali obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Bydgoszczy. Organizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Miastem Bydgoszcz. 

W kategorii Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu laureatem został Kościół Najświętszej Marii Panny w zespole zamkowym w Malborku (woj. pomorskie). Laureatem w kategorii Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe) został Zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy (woj. wielkopolskie). Tegoroczna nagroda w kategorii Architektura i budownictwo drewniane została przyznana Czworakowi - nazywanemu wytwórnią fajek - w Zborowskiem (woj. śląskie). W kolejnej kategorii Architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne laureatem został Dworzec kolejowy Wieliczka Park (woj.małopolskie). W tym roku po raz pierwszy została przyznana nagroda w kategorii specjalnej Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem. Zwycięzcą została Kaplica Trójcy Świętej na zamku w Lublinie. 

Bardzo ciekawie prezentują się wyniki konkursu w kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych. Tu nagrodę otrzymało Skrzydło zamku książęcego, obecnie Centrum Konferencyjne ZAMEK w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie). Nagroda została przyznana za wzorową adaptację przeprowadzoną z zachowaniem wartości historycznej budowli oraz maksymalnym poszanowaniem substancji zabytkowej. W efekcie prac wykonanych w oparciu o staranne badania konserwatorskie wyeksponowano poszczególne fazy rozwoju obiektu. Nowa funkcja została harmonijnie wpisana w obiekt historyczny.

Warto przyjrzeć się tej kategorii, w której nominowany były także dawny kościół ewangelicki - obecnie Skarbiec Kultury Europejskiej w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie). Funkcje sakralne pełnił do roku 1960. Do 1972 roku nieużytkowany, systematycznie niszczony i pozbawiany wyposażenia, później pełnił funkcję magazynowe. Przejęty w 2009 roku przez Gminę Barczewo, został w latach 2013 – 2014 zaadaptowany na cele kulturalne i funkcjonuje obecnie pod nazwą Skarbiec Kultury Europejskiej. 

Ciekawym obiektem jest także dawny żydowski dom przedpogrzebowy a obecnie Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach (woj. śląskie). Budynek neogotycki wybudowany w 1903 roku, projektu wiedeńskiego architekta Maxa Fleischera, posadowiony przy cmentarzu żydowskim. po adaptacji przeznaczony został na oddział Muzeum w Gliwicach poświęcony dziedzictwu kultury żydowskiej, miejsce spotkań i dialogu międzykulturowego. 

Ostatnim z nominowanych w tym konkursie obiektów był pałac w Kościelcu Kolskim, obecnie siedziba Zespołu Szkół Plastycznych w Kole (woj. wielkopolskie). Pałac zbudowany w latach 1889-1890 według projektu Józefa Chrzanowskiego w stylu eklektycznym, z bogatym wystrojem architektonicznym i różnorodnym wystrojem wnętrz po odzyskaniu niepodległości i utworzeniu państwa polskiego w 1918 roku został znacjonalizowany i wykorzystywany na cele oświatowe. W 2007 roku przekazany w trwały zarząd Zespołowi Szkół Plastycznych w Kole. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY