REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zaprojektuj idealny park - Kraków ogłosił konkurs

  • Autor: krakow.pl
  • 19 sty 2015 15:03
Zaprojektuj idealny park - Kraków ogłosił konkurs
fot. Fotolia

Kraków ogłosił konkurs na projekt parku naturalistycznego w Branicach. To wspólne przedsięwzięcie Urzędu Miasta Krakowa i Studenckiego Kola Naukowego ARBORIS Politechniki Krakowskiej.

REKLAMA

Konkurs na projekt nasadzeń zastępczych pod nazwą „Zielona inwestycja" skierowany jest do studentów kierunku architektura krajobrazu oraz kierunków pokrewnych krakowskich uczelni wyższych - informuje oficjalny portal miejski krakow.pl

Celem konkursu jest projekt parku naturalistycznego na 6-hektarowej, gminnej działce w Branicach. Mają tam być sadzone drzewa w ramach tzw. kompensacji przyrodniczej, która jest elementem decyzji zezwalających na usunięcie roślinności. - W zdecydowanej większości przypadków nakaz nasadzenia nowych okazów dotyczy tych samych działek, z których drzewa mają być usunięte. Zdarza się jednak, że wnioskodawca nie dysponuje odpowiednim obszarem do nasadzeń w takiej ilości, jaka wynika z decyzji administracyjnych. Wtedy z pomocą przychodzi Miasto i wskazuje działki gminne, gdzie mogą zostać zasadzone rośliny – wyjaśnia Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.

W ramach współpracy Miejskiego Architekta Krajobrazu ze środowiskiem akademickim powstał pomysł na zorganizowanie wśród studentów konkursu na projekt parku krajobrazowego o charakterze naturalistycznym, który miałby powstać właśnie na działce przy ul. Branickiej. Warto pamiętać, że teren ten, zgodnie z obowiązującym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Krakowa został przeznaczony pod różnorodne formy zieleni nieurządzonej z dopuszczeniem m.in. funkcji sportowych.

Dlatego też uczestnicy konkursu mają za zadanie stworzyć projekt naturalnego parku, złożonego z gatunków rodzimych, które wkomponowane w otoczenie sprawią wrażenie, jakby były tam od zawsze. - Niemniej jednak powinni również założyć, że w przyszłości park może zostać zagospodarowany. Muszą więc zostawić miejsce na place zabaw, polany czy alejki z elementami małej architektury – wyjaśnia dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.

Prace konkursowe należy składać w terminie do 20 marca 2015 roku do godziny 12:00 w sekretariacie Instytutu Architektury Krajobrazu, Kraków ul. Warszawska 24, gmach WA pokój nr 8. Projekty oceni jury konkursowe, w składzie którego jest m.in. prof. dr hab. inż. arch. Aleksander Böhm, a także przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa oraz Studenckiego Koła Naukowego Politechniki Krakowskiej.

Zależy nam, aby drzewa - według zwycięskiej koncepcji - nasadzane były już od wiosny tego roku. Cały projekt będzie realizowany etapowo – wyjaśnia dyrektor Olszowska-Dej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY