REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Znamy zwycięskie projekty w programie Lechstarter

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 12 maj 2017 16:38
Znamy zwycięskie projekty w programie Lechstarter
fot. mat. prasowe

Dobiegło końca ogólnopolskie głosowanie w programie Lechstarter. 15 zwycięskich projektów pozytywnie odmieni oblicze wybranych polskich miast i zintegruje lokalne społeczności. Leszek Chmielewski przeznaczył na ten cel łącznie aż milion złotych.

REKLAMA

Na 44 finałowe projekty oddano aż 561839 głosów. Największą ich liczbę zdobyła inicjatywa z Siechnic (Zrób SiechNICE), która wraz z czterema innymi pomysłami z Pelplina, Gdyni, Płońska i Bydgoszczy otrzymają granty o wartości 100 000 złotych. Siechnicki projekt zakłada ożywienie przestrzeni wokół siechnickiego zbiornika retencyjnego – Błekitna Laguna, stworzenie miejsca spotkań i spędzania wolnego czasu. W kategorii grantu o wysokości 50 000 złotych najwięcej głosów zdobył Park Miejski w Świdwinie. Oaza kultury, który przywróci do życia zaniedbane zielone serce miasta, tchnie w nie ducha kultury i integracji. W tej kategorii granty zdobyło również 9 innych projektów z Gdańska, Sokołowska, Żyrardowa, Wolbromia, Białegostoku, Wrocławia, Augustowa i Płocka.

Wszystkie inicjatywy łączyły wspólne cele: ulepszanie polskich miast oraz integracja ich mieszkańców. Każdy projekt należał do jednego z trzech obszarów: Nowa miejska przestrzeń, Miejskie akcje  i koooperacje oraz Innowacje dla miasta i ludzi.

- Po raz drugi Lechstarter spotkał się z ogromnym zaangażowaniem mieszkańców, którzy wzajemnie mobilizowali się do oddawania głosów. Do programu zgłoszono prawie 300 projektów! Zwycięskie inicjatywy są nie tylko innowacyjne, ale też bardzo funkcjonalne. Wierzymy, że pozytywnie wpłyną na codzienne życie mieszkańców miast. – skomentowała Karolina Hasińska, przedstawicielka Lecha Premium, organizatora programu.

Wśród inicjatyw docenionych przez internautów znalazł się m.in. plenerowy spektakl Maska z Gdyni, będący narzędziem rewitalizacji miasta; EKObus, czyli obywatelski projekt transportu miejskiego w Płońsku czy też Otwarta Scena na Świebodzkim z Wrocławia, umożliwiająca młodym artystom dotarcie do szerszej publiczności, a mieszkańcom darmowy dostęp do kultury.

O wyborze finałowych projektów decydowali członkowie jury programu. Filip Springer, odpowiedzialny był za ocenę pomysłów z obszaru Nowa miejska przestrzeń. Teresa Latuszewska - Syrda, była jurorką z obszaru Miejskie akcje i kooperacje a Yuri Drabent - specjalistą w obszarze Innowacje dla miasta i ludzi.

Laureaci grantów o wartości 100 000 złotych:

1. Zrób siechNICE - Błękitna laguna dla mieszkańców, Siechnice

2. Zielona Skrzynka, Pelplin

3. Maska - spektakl plenerowy narzędziem rewitalizacji, Gdynia

4. EKObus, Płońsk

5. Bezpieczne Kąpieliska - rozbudowa, Bydgoszcz

Laureaci mikrograntów o wartości 50 000 złotych:

1. Park Miejski w Świdwinie. Oaza kultury., Świdwin

2. Internetowe Centrum Rewitalizacji, Gdańsk

3. Pralnia - Makerspace w Sokołowsku, Sokołowsko

4. BIELnik po robocie, Żyrardów

5. Kawiarnia w starym kinie, Wolbrom

6. Biała Czysta Kulturalna | | rzeka dla mieszkańców, Białystok

7. Otwarta Scena na Świebodzkim, Wrocław

8. Umeblujmy ul. Stągiewną w Gdańsku, Gdańsk

9. Augustowski Uliczny GO - TEATR, Augustów

10. Moda na Starówkę, Płock

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY