REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zobacz, kto przygotuje wystawę Muzeum Żołnierzy Wyklętych

  • Autor: PAP
  • 01 wrz 2016 13:43
Zobacz, kto przygotuje wystawę Muzeum Żołnierzy Wyklętych
Fot. Fotolia

W konkursie na opracowanie koncepcji scenariusza i koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej w powstającym w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych zwyciężył projekt firmy Art FM z Krakowa. Placówka ma zostać otwarta w 2018 r.

REKLAMA

Art FM to autor m.in. scenariusza narracyjnego i aranżacji scenograficznej, a także treści multimedialnych wystawy "Podziemia Rynku" w Krakowie oraz projektu wnętrz i ekspozycji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Planowana w ostrołęckim Muzeum Żołnierzy Wyklętych stała ekspozycja prezentować ma, także z wykorzystaniem m.in. technologii multimedialnych, genezę i dzieje polskiego podziemia antykomunistycznego, w tym przebieg walk o niepodległość w latach 1944-63.

"Projekt wybrany w konkursie jako zwycięski to propozycje rozwiązań, które posłużą do opracowania szczegółowej już, kompleksowej aranżacji stałej ekspozycji muzealnej" - powiedział PAP dyrektor ostrołęckiego Muzeum Jacek Karczewski. Dodał, iż otwarcie placówki planowane jest na 1 marca 2018 r.

Konkurs na scenariusz i aranżację wystawy w ostrołęckim Muzeum Żołnierzy Wyklętych został ogłoszony w czerwcu. Do głównej jego części zakwalifikowały się trzy podmioty: oprócz Art FM, także Nizio Design International z Warszawy oraz New Amsterdam z Krakowa. Ostatecznie prace konkursowe złożyły Art FM i New Amsterdam. Projekty, w tym pod względem funkcjonalności, walorów narracyjnych oraz rozwiązań aranżacyjnych i scenograficznych, oceniał 18-osobowy sąd konkursowy, któremu przewodniczy prof. Wiesław Wysocki.

Sąd konkursowy określił obecnie zalecenia, które powinny zostać uwzględnione w trakcie przygotowania szczegółowego projektu stałej ekspozycji ostrołęckiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych. W opracowaniu podkreślono, że scenariusz wystawy uwzględniać musi wyniki najnowszych badań naukowych i w związku z tym niezbędna jest ścisła współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej i historykami profesjonalnie zajmującymi się tematyką Żołnierzy Wyklętych.

Jak zaznaczył m.in. sąd konkursowy, ekspozycja powinna odnosić się do dewizy Żołnierzy Wyklętych: "Bóg, Honor, Ojczyzna", podkreślając jednocześnie ich oddanie sprawie Polski, wiarę, odwagę, determinację i poświęcenie oraz przedstawiając organizacje, w których walczyli, jak np. ROAK, WiN, NZW i NSZ. Wystawa prezentować ma skalę niepodległościowego podziemia, a także zaplecze społeczne oporu antykomunistycznego.

W zaleceniach zwrócono uwagę, iż placówka "ma być muzeum ogólnopolskim z mocno rozwiniętym wątkiem regionalnym i lokalnym", stąd przyszła ekspozycja stała powinna pokazywać dzieje Żołnierzy Wyklętych na Kresach Wschodnich II RP, na ziemiach tzw. Polski Ludowej oraz na ziemi ostrołęckiej, prezentując tym samym dzieje lokalne wkomponowane w historię Polski. "Dopełnieniem ekspozycji muzealnej powinno być przesłanie pamięci o Wyklętych-Niezłomnych" - podkreślił sąd konkursowy.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY