REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

15 pracowni z Polski i świata walczy o projekt MSN i teatru TR

  • Autor: PAP
  • 19 mar 2014 13:10
15 pracowni z Polski i świata walczy o projekt MSN i teatru TR

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i TR Warszawa zakończyły pierwszą fazę procedury wyboru architekta, który zaprojektuje gmachy obu instytucji na pl. Defilad w Warszawie. Wybrano 15 pracowni, spośród których w maju ma zostać wyłoniony zwycięzca.

REKLAMA

O zakończeniu pierwszego etapu procedury wyboru projektanta poinformowało w środę PAP biuro prasowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Wniosek o udział w postępowaniu złożyło 35 firm i konsorcjów z Polski i zagranicy. Pierwsza faza procedury miała na celu zakwalifikowanie wykonawców - w oparciu o ocenę spełniania określonych warunków, w tym m.in.: zdolność ekonomiczną i finansową, odpowiednie kwalifikacje techniczne. Zakwalifikowano 15 firm - z Danii, Holandii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Polski, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Po złożeniu ofert wstępnych firmy zostaną zaproszone do negocjacji, podczas których omawiane będą warunki współpracy. Na podstawie zaproponowanych koncepcji architektonicznych zostanie wybrany architekt zespołu budynków mieszczących Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i teatr TR Warszawa.

Obecny konkurs jest już trzecią próbą doprowadzenia do końca budowy gmachu MSN i TR Warszawa w ciągu ostatnich dziewięciu lat. Nie jest on jednak typowym konkursem architektonicznym, ale procedurą negocjacji z ogłoszeniem - preferowani są architekci z doświadczeniem przy projektach o dużej skali.

Prace projektowe mają trwać do połowy 2016 r. Obie instytucje będą prowadzić wspólnie proces projektowania aż do otrzymania pozwolenia na budowę, wtedy muzeum poprowadzi budowę swojej części obiektu, finansowaną z kredytu bankowego zaciągniętego na 30 lat, a teatr będzie się starał o fundusze z nowego budżetu UE na lata 2014-2020.

Harmonogram inwestycji przewiduje rozpoczęcie budowy w połowie roku 2016 oraz zakończenie jej w 2019 roku.

Lista 15 pracowni, spośród których wybrany zostanie projektant budynków:

1. Konsorcjum firm: C.F. Moller Denmark A/S, Niras A/S [Dania],
2. Van Berkel en Bos U.N. Studio B.V. (nazwa handlowa: UNStudio) [Holandia],
3. BLOND&ROUX architectes [Francja],
4. Thomas Phifer and Partners [Stany Zjednoczone],
5. Inżbud Tomasz Trepka: arch. Andrzej Kadłuczka, arch. Krzysztof Barysz, arch. Piotr Obracaj [Polska],
6. Konsorcjum firm: WXCA Spółka z o.o. / WXCA Group Spółka z o.o. [Polska],
7. PAS PROJEKT ARCHI STUDIO Sławomir Golenko [Polska],
8. Konsorcjum firm: JSK Architekci Sp. z o.o. / nsMoonStudio Sp. z o.o. [Polska],
9. PROCHEM S.A.: arch. Jacek Jedynak, arch. Andrzej Masłowski, arch. Andrzej Kikowski [Polska]
10. Konsorcjum firm: „Studio A4“ Spółka Projektowa Sp. z o. o. / Estudio Barozzi Veiga S.L.P. / AIR Jurkowscy – Architekci Sp. z o.o., STALKO Sp. z o.o. / STALKO Kaczmarek S.J. [Polska/Hiszpania],
11. Biuro Architektoniczne Kaczmarczyk: arch. Andrzej Kaczmarczyk, arch. Sylwia Bartoszewska, arch. Joanna Żabińska [Polska],
12. Henning Larsen Architects A/S [Dania],
13. Fiszer Atelier 41 Warszawa Sp. z o.o. [Polska],
14. Foster + Partners Limited [Wielka Brytania],
15. schmidt hammer lassen architects [Dania].

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY