REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

70 projektów w budżecie obywatelskim Ciechanowa

  • Autor: PAP
  • 04 sie 2015 14:21

Do budżetu obywatelskiego Ciechanowa na 2016 r. mieszkańcy tego miasta zgłosili 70 projektów, ponad trzy razy więcej niż w pierwszej, ubiegłorocznej edycji. Do końca sierpnia potrwa ich weryfikacja. Zakwalifikowane projekty będą poddane pod głosowanie we wrześniu.

REKLAMA

Kwota, jaką samorząd Ciechanowa przeznaczył na realizację budżetu obywatelskiego na 2016 r. to prawie 1,6 mln zł. W pierwszej edycji na 2015 r. był to 1 mln zł. Wtedy zgłoszono 22 projekty, a mieszkańcy miasta wybrali do realizacji 12 spośród 18, które przeszły pozytywnie weryfikację.

W obecnej edycji budżetu obywatelskiego projekty zgłaszane były w dwóch kategoriach: inwestycji o charakterze ogólnomiejskim oraz osiedlowym.

"W sumie wpłynęło 70 projektów. To bardzo dużo. Na tym etapie nie chcielibyśmy zdradzać ich szczegółów. Każde z 12 osiedli mieszkaniowych ma po kilka projektów. Pozostałe to projekty ogólnomiejskie" - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta Renata Jeziółkowska. Dodała, że wśród zgłoszonych przedsięwzięć są zarówno projekty społeczne, w tym związane z organizacją różnego rodzaju wydarzeń, jak i dotyczące inwestycji, np. budowy chodników, parkingów i nowych miejsc rekreacji.

Jeziółkowska zaznaczyła, iż do końca sierpnia specjalnie powołana komisja przeprowadzi weryfikację wszystkich zgłoszonych 70 projektów pod względem formalno-prawnym. W tym czasie ustalona zostanie też dokładna data wrześniowego głosowania, pod które poddane zostaną zakwalifikowane zadania - planuje się, że będzie to druga połowa września. Głosowanie odbywać się będzie w wyznaczonych punktach miasta, a także przez internet. Każdy mieszkaniec Ciechanowa, który ukończy w tym czasie 16 lat, będzie mógł oddać dwa głosy: jeden na projekt ogólnomiejski i jeden na projekt osiedlowy. Lista zwycięskich projektów będzie ogłoszona w październiku, co pozwoli umieścić te przedsięwzięcia w budżecie miasta na 2016 r.

Zgodnie z założeniami obecnej edycji budżetu obywatelskiego Ciechanowa planowana jest realizacja przynajmniej jednego, dużego projektu o charakterze ogólnomiejskim i po jednym projekcie na każdym z tamtejszych 12 osiedli mieszkaniowych. Pula środków na projekty ogólnomiejskie to 200 tys. zł, a w kategorii osiedlowej na każdy z projektów przeznaczona zostanie kwota do 100 tys. zł. Pozostałe ewentualnie środki będą przyznawane na dalsze w kolejności, drugi lub trzeci z projektów w kategorii ogólnomiejskiej.

W pierwszej edycji ciechanowskiego budżetu obywatelskiego na 2015 r. obowiązywał podział na projekty o wartości powyżej 50 tys. zł, na które przeznaczono wtedy w sumie 800 tys. zł oraz na projekty warte mniej niż 50 tys. zł, na które przewidziano 200 tys. zł. W głosowaniu za pośrednictwem elektronicznej platformy konsultacji społecznych wzięło udział 2609 osób. Oddano 1983 ważne głosy. Każdy mieszkaniec mógł zagłosować na jeden projekt z wykazu. Po zweryfikowaniu za nieważne uznano 626 głosów: 84 głosujących nie było mieszkańcami Ciechanowa, 129 osób podało błędne dane, 413 głosów internetowych nie miało wymaganego potwierdzenia poprzez link aktywacyjny.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY