REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy będzie miała nową siedzibę

  • Autor: Bydgoszcz.pl
  • 15 wrz 2014 12:13
fot. Bydgoszcz.pl

W piątek (12 września) Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Jerzy Kaszuba, Rektor Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego, poinformowali o planach inwestycyjnych uczelni szkolącej przyszłych muzyków.

REKLAMA

- Akademia Muzyczna zwróciła się do mnie o to, by przekazać kolejny budynek na potrzeby uczelni. Oczywiście przekazalibyśmy taki obiekt, jednak narodziła się myśl, że nie tak powinna wyglądać działalność uczelni wyższej, tym bardziej uczelni, która odnosi tyle sukcesów. Znaleźliśmy inne wyjście z tej sytuacji - budowę nowego obiektu – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Na rok 2016 planowane jest zakończenie fazy projektowej inwestycji, natomiast rozpoczęcie robót budowlanych przewidziane jest w roku 2017. 

- Teraz Akademia funkcjonuje w siedmiu miejscach. Kiedy nowa siedziba uczelni zostanie już ukończona chcielibyśmy przekazać jedną z naszych sal muzycznych na potrzeby szkoły muzycznej. Aktualna lokalizacja tworzy klimat „dzielnicy muzycznej”, więc nie ukrywam, że chciałbym pozostawić część uczelni w tym miejscu. Kolejna część z tych budynków – po uzgodnieniu z Ministerstwem Kultury zostanie sprzedana, jednak nic jeszcze nie jest przesądzone.

- Budowa ma być przeprowadzana modułowo, by każdy oddany do użytku fragment służył studentom. Inaugurację roku akademickiego 2019/2020 chciałbym rozpocząć w murach nowej uczelni.Myślę, że nowa, tak nowoczesna sala będzie mogła służyć także instytucją zewnętrznym. Z uwagi na to, że nowa akademia będzie osadzona w terenie parkowym, liczę na to, że stanie miejscem rekreacji przy muzyce – dodał Rektor Jerzy Kaszuba.  

Akademia Muzyczna im Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy powstała 1 października 1974 r. jako filia Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Usamodzielnienie uczelni nastąpiło 27 listopada 1979 roku, kiedy powołano do życia Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Bydgoszczy im. Feliksa Nowowiejskiego. Od 1 stycznia 1982 r. uczelnia stała się Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego. Pierwszym rektorem akademii był prof. Roman Suchecki (do 1987 r.). Kolejnymi rektorami byli: prof. Franciszek Woźniak (1987-1993), prof. dr Antoni Poszowski (1993-1999), prof. Jerzy Kaszuba (1999-2005), prof. Maria Murawska (2005-2012). Obecnie funkcję tę sprawuje prof.  Jerzy Kaszuba.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY