REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Architektoniczne perły wkrótce dla wrocławian

  • Autor: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • 03 sie 2015 10:00
 Architektoniczne perły wkrótce dla wrocławian
fot. Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu
 Architektoniczne perły wkrótce dla wrocławian
 Architektoniczne perły wkrótce dla wrocławian
 Architektoniczne perły wkrótce dla wrocławian
 Architektoniczne perły wkrótce dla wrocławian
 Architektoniczne perły wkrótce dla wrocławian
 Architektoniczne perły wkrótce dla wrocławian

Jako przyszłoroczna Europejska Stolica Kultury – Wrocław będzie miał kolejne powody do dumy, tym razem na polu architektury. To nowo wybudowany gmach Narodowego Forum Muzyki oraz przebudowany i wyremontowany Pawilon Czterech Kopuł. Oba te miejsca odwiedziła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

REKLAMA

W gmachu Narodowego Forum Muzyki o imponującej powierzchni ponad 35 tys. mkw. - oprócz czterech sal koncertowych – mieszczą się także: studio nagrań, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, przestrzeń wystawiennicza, biblioteka, punkty gastronomiczne oraz sklep muzyczny. Przy budynku  jest trzypoziomowy parking na ok. 700 pojazdów.

Co ciekawe, inspiracją dla architekta (projekt Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates)  był instrument muzyczny. Kształt obiektu oraz materiał imitujący drewno zastosowany na elewacji przypominają pudło rezonansowe instrumentu strunowego. Foyer, pokryte innowacyjnym materiałem o nazwie corian, poprzez czerń ścian i biel balkonów nawiązuje do klawiatury fortepianu. Całość dopełnia doskonała akustyka sal koncertowych, opracowana przez firmę Artec Consultants Inc z Nowego Jorku (grupa Arup).

- Ten obiekt będzie największą w Polsce instytucją dedykowaną muzyce. To będzie placówka o znaczeniu ogólnopolskim i makroregionalnym - powiedziała minister kultury.

Położony w sercu Wrocławia gmach wpisuje się w przestrzeń historycznego centrum miasta. Budynek wznosi się na dzisiejszym placu Wolności, dawnym Forum Królewskim. Jego uroczyste otwarcie odbędzie się 4 września br.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 331 mln zł, z czego ponad 143 mln zł pochodzi ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, którego operatorem jest MKiDN.

Pawilon Czterech Kopuł jak przed stuleciem

Trwająca dwa lata przebudowa i rewaloryzacja Pawilonu Czterech Kopuł dobiegła już końca. Budynek, wybudowany w latach 1912-1913, jest częścią kompleksu wystawienniczego wokół Hali Stulecia. Pierwotnie pełnił funkcję ekspozycyjną – w 1913 r. otwarto tam wystawę historyczną upamiętniającą 100 rocznicę zwycięstwa na Napoleonem. W 2006 roku Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu, został uznany za Pomnik Historii i wraz z kompleksem Hali Stulecia wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Dzięki obecnej przebudowie przywrócono Pawilonowi pierwotne funkcje wystawiennicze. Odtworzono ciągi pomieszczeń z górnym oświetleniem świetlikami w stropodachu oraz część w strefie głównego wejścia z oświetleniem bocznym. Szczególną wartość mają cztery wysokie sale nakryte kopułami. Łącznie będzie to ponad 6,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczych, które wkrótce zagospodaruje Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Ma być tam prezentowana kolekcja polskiej sztuki współczesnej. Obecnie prowadzona będzie aranżacja wnętrz tego obiektu. Ekspozycja ma być czynna dla zwiedzających w połowie 2016 r.

- Ja tu byłam trzy lata temu, chodziłam po wnętrzach Pawilonu Czterech Kopuł (…) Ten zabytek był kompletną ruiną. To jest projekt Hansa Poelziga, jednego z najważniejszych architektów modernizmu europejskiego i było mi potwornie wstyd, że mamy tak wspaniałe, bardzo unikatowe dzieło, które jest taką ruiną. Przyjeżdżam tu co trzy miesiące i efekt remontu jest wspaniały. Ta architektura jest tak marzycielsko piękna, jest uosobieniem podstawowych pryncypiów, jakim rządziła się dobra architektura od czasów antyku” - mówiła minister.

Całkowita wartość projektu remontu i przebudowy to ponad 80 mln zł. 50 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie POIiŚ.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY