REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bazylika św. Jana Chrzciciela w Warszawie – w nowym blasku światła

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 02 lis 2015 09:16
Bazylika św. Jana Chrzciciela w Warszawie – w nowym blasku światła
Wnętrze katedry, fot. Dawid Korczyński
Bazylika św. Jana Chrzciciela w Warszawie – w nowym blasku światła
Bazylika św. Jana Chrzciciela w Warszawie – w nowym blasku światła

Niespełna osiem miesięcy trwały kompleksowe prace budowlano-konserwatorskie Korporacji Budowlanej Doraco dla jednej z najstarszych świątyń w Warszawie.

REKLAMA

Jednocześnie, w ramach tych samych prac przebudowano i zaadaptowano dawny budynek parafialny na potrzeby Muzeum Archidiecezjalnego. Zakres działań związanych z rewitalizacją Archikatedry, która w 1980 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO, obejmował wszystkie instalacje elektryczne, teletechniczne, sanitarne oraz większość pomieszczeń świątyni.

Stopień zaawansowania remontu i charakter prowadzonych prac był bardzo złożony i szczegółowy. Większość zabytków zostało poddanych specjalistycznym pracom konserwatorskim i renowacyjnym. Zwiększono energooszczędność świątyni poprzez wykonanie instalacji o niskim poborze mocy, takich jak oświetlenie wnętrza Kościoła i ogrzewanie elektryczne.

- To największy od czasów powojennej odbudowy remont warszawskiej Świątyni, miejsca szczególnego dla wszystkich Polaków. To tutaj została zaprzysiężona Konstytucja 3 Maja w 1791 roku i tu rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka po ziemi ojczystej w 1979 Papieża Jana Pawła II. Jeszcze przed remontem, wnętrza świątyni były ciemne, zimne, pokryte wilgocią. W wyniku przeprowadzonych prac – fasady przejaśniały. Nowe, wytynkowane elewacje, na tle zmieniającej się Starówki, teraz idealnie komponują się z odnowioną elewacją Domu Dziekana i Kościoła o.o. Jezuitów. Sprawne nagłośnienie, odrestaurowane drewniane ławki czy stalle ze snycerką w prezbiterium - cieszą nie tylko parafian, ale też turystów. Drogę turystyczną zwiedzania Archikatedry prowadzi specjalnie zaprogramowane oświetlenie, dzięki któremu wyeksponowano najbardziej wartościowe elementy architektoniczne. Mamy wiele sygnałów od wiernych i turystów, których nowe oblicze Archikatedry zachwyciło nie tylko podczas osobistych wizyt w Archikatedrze, ale również w trakcie telewizyjnych transmisji różnych uroczystości odbywających się w Archikatedrze – mówi ksiądz Bogdan Bartołd, proboszcz Archikatedry.

Priorytetem realizowanych prac budowlanych było respektowanie bogactwa historycznego tego niezwykłego miejsca. W praktyce oznaczało to zastosowanie najwyższej jakości materiałów i technologii – tak, by zniwelować ryzyko ponownego remontu. Jednocześnie wykonawca musiał zapewnić bezpieczeństwo „elementów wrażliwych” – takich jak m.in. polichromie, obrazy, drewniane rzeźby czy organy katedralne – złożone z 4 500 piszczałek. Wymagana również była koordynacja prac z różnych branż – w taki sposób, by mogła być bez przeszkód realizowana posługa duszpasterska.

- Wszystkie instalacje musiały działać w stopniu umożliwiającym sprawowanie codziennych mszy świętych, nabożeństw, koncertów organowych. Koniecznością było uważne i ostrożne prowadzenie prac – tak, by możliwe było natychmiastowe uprzątnięcie i wycofanie się na czas uroczystości. W ciągu tych 8 miesięcy mury Archikatedry nie opustoszały. Trwające prace nie zniechęciły do organizacji różnych uroczystości nawet na szczeblu państwowym – mówi Paweł Grużewski, kierownik prac prowadzonych w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w imieniu generalnego wykonawcy Korporacji Budowlanej Doraco.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY