REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Będzie konkurs na rewitalizację Jazdowa - fińskie domki zostaną

  • Autor: PAP
  • 29 kwi 2015 09:56
Będzie konkurs na rewitalizację Jazdowa - fińskie domki zostaną
fot. Fotolia

Władze stolicy zapewniają, że z osiedla Jazdów nie znikną drewniane fińskie domki. Mają stać się przestrzenią dla inicjatyw edukacyjnych, kulturalnych i społecznych - zapowiedział we wtorek wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak.

REKLAMA

W czwartek wieczorem w Centrum Sztuki Współczesnej zostały podsumowane konsultacje społeczne w sprawie przyszłości i formy funkcjonowania Osiedla Jazdów w Warszawie. W spotkaniu wziął udział m.in. wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak, burmistrz Śródmieścia Wojciech Turkowski, stołeczni społecznicy i mieszkańcy Jazdowa.

Osiedle Jazdów w Warszawie to kolonia 27 parterowych drewnianych domków jednorodzinnych. Powstała w 1945 roku między gmachem Sejmu a Parkiem Ujazdowskim, w ramach reparacji wojennych, jakie Finlandia zmuszona była świadczyć na rzecz ZSRR po II wojnie światowej.

- Chciałem zadeklarować, że domki fińskie na tym obszarze pozostaną w ramach przygotowanej koncepcji architektonicznej, którą będziemy chcieli opracować dla tego terenu - powiedział Jóźwiak.

Jak dodał, domki mają być zaadaptowane do celów wskazanych w konsultacjach społecznych, czyli przede wszystkim działań edukacyjnych, kulturalnych i społecznych. Teren ma być także dostępny dla wszystkich mieszkańców stolicy. Pozostawiona ma być również funkcja mieszkalna - zaznaczył Jóźwiak.

- Władze dzielnicy przygotują program użytkowy oraz koncepcję architektoniczno-przestrzenną dla Jazdowa zakładającą rewitalizację tej przestrzeni, która będzie uwzględniała postulaty społeczne, jak również wyniki konsultacji. Główną funkcją tego obszaru chcemy uczynić funkcję kulturalno-społeczną otwartą dla całego miasta - powiedział Jóźwiak.

Burmistrz Śródmieścia powiedział, że w drugim tygodniu maja ogłoszony zostanie konkurs na najem domków, które stoją obecnie puste i nie są wykorzystywane. Zapowiedział również, że zostanie zorganizowany konkurs architektoniczny dotyczący zagospodarowania osiedla.

- Wspólnie z przedstawicielami społeczności lokalnej i przedstawicielami inicjatywy "Otwarty Jazdów" chcielibyśmy przygotować wytyczne do konkursu architektonicznego. Celem tego konkursu będzie wyłonienie koncepcji zagospodarowania docelowego tego terenu. Uczestnicy konkursu będą proponować docelową wizje, wygląd i sposób użytkowania tego terenu. Zwycięzca zostanie wyłoniony przez sąd konkursowy, który będzie składał się głównie z przedstawicieli społeczności lokalnej - zapowiedział burmistrz dzielnicy.

Turkowski wyjaśnił, że program funkcjonalno-użytkowy wyłoniony w konkursie będzie stanowił podstawę do ogłoszenia przetargu na formułę projektu i wykonań. Konkrety nt. zmian na osiedlu mają być znane po rozstrzygnięciu konkursu. Burmistrz dzielnicy przewiduje, że konkursu może zostać ogłoszony na początku sierpnia i rozstrzygnięty w połowie grudnia br. - Mamy nadzieję, że w drugiej połowie 2016 roku moglibyśmy już przystąpić do realizacji tego, co będzie z tej koncepcji wynikało - powiedział.

Konsultacje społeczne w sprawie przyszłości Osiedla Jazdów zostały organizowane na wniosek samych mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY