REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Będzie nowe muzeum - w pierwszym domu projektu Gaudiego

  • Autor: PAP
  • 01 wrz 2015 09:38
Będzie nowe muzeum - w pierwszym domu projektu Gaudiego
fot. flickr.com, Alex Bikfalvi

Pierwszy dom zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Antonio Gaudiego, Casa Vicens w Barcelonie z 1888 r., przechodzi renowację i zostanie przekształcony w muzeum. Od 1984 r. Casa Vicens figuruje na liście UNESCO.

REKLAMA

Letnią willę zamówił u 30-letniego architekta Manuel Vicens I Montaner, który był właścicielem fabryki ceramiki i cegielni. Dom kupiony w 1899 r. od wdowy po Vicensie przez rodzinę Herrero-Jover służył kilku jej pokoleniom do 2007 roku, kiedy wystawiono go na sprzedaż. Nowym właścicielem został bank z Andory, który rok temu podobno zapłacił 41 mln dolarów. Kwoty zakupu nie ujawniono.

Dyrektorem przyszłego muzeum została 39-letnia Mercedes Mora, wnuczka założyciela MoraBanc, będącego nadal w rękach rodziny. Chce ona wykorzystać potencjał kulturalny Casa Vicens do rozwoju banku i zwiększenia jego udziału w rynku. Ktoś mógłby na przykład zostać drugim inwestorem w Casa Vicens i "mógłby zostać klientem bankowości prywatnej MoraBanc" - powiedziała hiszpańskiej gazecie "La Vanguardia".

Mora pracuje nad szczegółami związanymi z otwarciem muzeum i "cieszy się, że prowadzi najpiękniejszy projekt w swoim życiu".

Podobnie jak wielu historyków architektury uważa, że aby zrozumieć dzieło Gaudiego, trzeba zobaczyć Casa Vicens, willę wzniesioną w orientalizującym stylu nawiązującym do architektury mauretańskiej. W karierze architekta stanowiła ona zapowiedź charakterystycznego własnego stylu, który już wkrótce rozsławił jego nazwisko.

Zamówienie to dostał zaledwie w pięć lat po ukończeniu studiów; w tym samym też roku rozpoczął pracę nad Sagrada Familia, uważaną za jego główne osiągnięcie. Nad tym projektem i budową, dotąd nieukończoną, pracował ponad 40 lat. Przewidywane ukończenie już konsekrowanej świątyni być może przypadnie w setną rocznicę śmierci Gaudiego - w 2026 roku.

Dom Vicensów "to istotne dzieło dla zrozumienia wyjątkowego języka architektonicznego i rozwoju modernizmu w Barcelonie" - podkreśla Mora. Zapewnia, że prace remontowe i techniczne zakończa się jesienią 2016 roku i muzeum otworzy swoje podwoje.

Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, jak brzmi pełna nazwa Sagrada Familia, przyciąga co roku ponad 3 mln turystów, a niewiele mniej odwiedza równie słynny Park Guell oraz kamienice Casa Batllo i Casa Mila.

Wszystkie te budowle świadczą o niezwykłej wyobraźni i sile twórczej Gaudiego oraz jego wpływie na architekturę modernizmu i rozwiązania konstrukcyjne z przełomu i początku XX wieku. Jego dzieła, choć stały się odzwierciedleniem różnorodnych zjawisk społecznych, mają jednocześnie niepowtarzalny indywidualny charakter, związany z pieczołowitością, z jaką projektował najmniejsze nawet detale.

Gaudi osobiście np. modelował liście bluszczu, kwiaty i owoce z masy papierowej, zapowiadające późniejsze efekty jego płynnie rozfalowanych elewacji.

Zdaniem UNESCO można uważać go za " najbardziej reprezentatywnego i wybitnego architekta modernizmu", którego oeuvre stanowi "wyjątkową twórczą syntezę XIX-wiecznych szkół artystycznych, jak ruch Arts and Crafts, symbolizm, ekspresjonizm i racjonalizm, i łączy się bezpośrednio z kulturalnym apogeum przeżywanym wówczas przez Katalonię".Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY