REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Będzie Superścieżka w Krakowie - to projekt placemakingowy

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 30 kwi 2015 09:21
Będzie Superścieżka w Krakowie - to projekt placemakingowy
Będzie Superścieżka w Krakowie - to projekt placemakingowy
Będzie Superścieżka w Krakowie - to projekt placemakingowy
Będzie Superścieżka w Krakowie - to projekt placemakingowy

W Krakowie powstanie Superścieżka – wyjątkowy projekt przestrzeni miejskiej. O tym jak będzie wyglądał, w głosowaniu zdecydują sami mieszkańcy. Najpierw jednak wezmą udział w cyklu warsztatów z architektami.

REKLAMA

Po raz pierwszy w Polsce, w tak dużej skali udało się porozumieć i rozpocząć wspólne działania organizacjom pozarządowym, mieszkańcom, gminie i deweloperom. Między rondami: Mogilskim i Grzegórzeckim, dzięki środkom prywatnych inwestorów oraz wsparciu Gminy Kraków powstanie Superścieżka.

Przejeżdżające tramwaje, bardzo duży ruch samochodów na al. Powstania Warszawskiego, brak zieleni, ekrany akustyczne – to wszystko sprawia, że teren między rondami Mogilskim i Grzegórzeckim jest aktualnie mało przyjazny ludziom. Planowana wzdłuż ruchliwej arterii, od strony sądów, Superścieżka ma to zmienić. W inicjatywę zaangażowały się władze miasta, architekci i urbaniści, organizacje pozarządowe, prywatne firmy obecne w tym rejonie, a przede wszystkim: mieszkańcy Krakowa.

W maju i czerwcu, w klubokawiarni Pauza in Garden, w budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki oraz na jednej z działek zlokalizowanych w rejonie projektu, zorganizowane zostaną 4 warsztaty. Podczas tych spotkań prowadzonych przez krakowską Fundację Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, mieszkańcy podzieleni na grupy, pod okiem architektów i architektów krajobrazu, opracują własne propozycje zagospodarowania terenu wzdłuż al. Powstania Warszawskiego. – To będzie prawdziwy sprawdzian z demokracji uczestniczącej. Po raz pierwszy mieszkańcy Krakowa, na taką skalę, będą mogli zadecydować jak wyglądać ma duży fragment ich miasta. Gwarantem sukcesu jest szeroki udział podmiotów publicznych, prywatnych i społecznych – mówi Dawid Hajok, z Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, koordynator projektu.

Efekt tych prac zostanie zaprezentowany na specjalnej wystawie plenerowej, która w czasie wakacji stanie w rejonie Ronda Mogilskiego. Przygotowane prace zostaną skonsultowane z pracownią Jana Gehla – światowej sławy duńskiego architekta i urbanisty. Kulminacyjnym momentem projektu będzie debata na temat przygotowanych koncepcji zagospodarowania terenu z jego udziałem. Po niej odbędzie się głosowanie. Mieszkańcy wybiorą rozwiązania przestrzenne, które później doczekają się realizacji.

- Idea opracowania całościowej i spójnej koncepcji, wykorzystującej możliwości terenu łączącego rondo Mogilskie z Grzegórzeckim narodziła się w rezultacie rozmów z użytkownikami tej przestrzeni, władzami miasta, Radą Dzielnicy Grzegórzki oraz projektantami – mówi Veronika Themerson, przedstawiciel Skanska Property Poland, jednego z partnerów projektu.

W ten sposób miasto otrzyma koncepcję zagospodarowania terenu zgodną z oczekiwaniami mieszkańców, mieszkańcy przestrzeń, która odpowiada ich potrzebom, a użytkownicy atrakcyjne otoczenie dla swoich miejsc pracy. - Realizacja Superścieżki, to typowa sytuacja, w której wszyscy są wygranymi: miasto, mieszkańcy i użytkownicy sąsiednich budynków. Dlatego idea jest tak atrakcyjna i daje gwarancję na jej realizację – mówi Bartłomiej Kisielewski, architekt z Horizone Studio, uczestnik projektu.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY