REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Będzie też muzeum dla dzieci w posiadłości rodu Raczyńskich

  • Autor: PAP
  • 24 mar 2014 10:09
Będzie też muzeum dla dzieci w posiadłości rodu Raczyńskich
Pałac w Rogalinie, fot. Muzeum Narodowe w Poznaniu

Do końca roku dla zwiedzających zamknięty będzie Zespół Pałacowo-Parkowy w Rogalinie (Wielkopolskie). W tym czasie trwać tam będą ostatnie prace remontowe, które mają przywrócić wygląd kompleksu sprzed II wojny światowej.

REKLAMA

Projekt przebudowy Zespołu Pałacowo-Parkowego w Rogalinie oparto na zachowanych w kronikach dokumentach, wpisach w pamiętnikach oraz książkach napisanych przez członków rodu Raczyńskich - właścicieli kompleksu.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu, którego filią jest obiekt w Rogalinie, pałac wymagał poważnego remontu od wielu lat. Prace miały ruszyć już w latach 80-tych, ale wtedy udało się wyremontować jedynie kilka elementów.

W latach 2007-2009 wyremontowano galerię malarstwa, skrzydło północne pałacu, powozownię, a także korpus główny budynku - bez wyposażenia, a jedynie z odtworzoną architekturą wnętrz. Na te prace wydano ponad 15,5 mln zł.

Kolejny etap modernizacji rozpoczął się jesienią 2012 roku. Pomieszczenia zostaną wyposażone m.in. w meble, tkaniny, oświetlenie, obrazy i obiekty rzemiosła artystycznego. Remont nie ominie też parku - nowy wygląd ma zyskać ujeżdżalnia. Z parku znikną wszystkie budynki, które powstały po 1939 roku. Ma powstać też muzeum dla dzieci.

Władze muzeum chcą przystosować kompleks pałacowy dla osób niepełnosprawnych i niedowidzących. Turyści będą mogli też wypożyczyć smartfony, na których znajdą się informacje nt. pałacu oraz dzieł, które się w nim znajdują.

Koszt prac wyniesie 38,6 mln zł, z czego 26 mln zł to środki unijne. Pozostałe pieniądze mają pochodzić z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Rezydencja w Rogalinie została zbudowana w latach 1768-1776 jako rodowa siedziba Kazimierza Raczyńskiego, starosty generalnego Wielkopolski, od 1782 r. marszałka koronnego na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W okresie międzywojennym pałac, będący siedzibą Rogera Raczyńskiego, ówczesnego wojewody poznańskiego i Ambasadora RP w Rumunii, był nadal chętnie odwiedzany przez przedstawicieli świata polityki i kultury. Podczas II wojny światowej siedziba została zaanektowana przez Hitlerjugend Gebietsfuhrerschule, a po jej zakończeniu działał tu m.in. ośrodek kolonijny i szkoła. W 1949 r. powstał tu Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY