REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Białystok: 39 projektów do realizacji w budżecie obywatelskim

  • Autor: PAP
  • 29 paź 2015 13:13
Białystok: 39 projektów do realizacji w budżecie obywatelskim
fot. Fotolia

Boiska, ścieżki rowerowe i dla biegaczy, festiwal piłki ręcznej, klub osiedlowy i parkingi powstaną w Białymstoku w ramach budżetu obywatelskiego na 2016 rok. W sumie zrealizowanych zostanie 39 przedsięwzięć za łączną kwotę blisko 20 mln zł.

REKLAMA

W czwartek na konferencji prasowej ogłoszono wyniki głosowania na przyszłoroczny budżet obywatelski, na który przeznaczono 20 mln zł.

Jak mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, w głosowaniu wzięło udział w sumie blisko 51 tys. mieszkańców, z czego kart ważnych było ponad 46 tys. To najwięcej głosujących w porównaniu z dwoma poprzednimi edycjami budżetu obywatelskiego w mieście. Dodał, że cieszy też, fakt, iż jest coraz mniej głosów nieważnych.

O poparcie mieszkańców w tym budżecie partycypacyjnym rywalizowało 57 projektów. Wśród zakwalifikowanych projektów było 28 ogólnomiejskich i 29 osiedlowych; a głosować można było maksymalnie na trzy projekty ogólnomiejskie i maksymalnie na trzy osiedlowe.

W regulamin przewidziano po 500 tys. zł na projekty na każdym z 28 miejskich osiedli (nie na każdym osiedlu zgłoszono jednak projekty) i 6 mln zł na projekty ogólnomiejskie.

Do realizacji wybrano 39 projektów: 18 ogólnomiejskich za łączną kwotę niemal 12,5 mln zł oraz 21 osiedlowych - za niemal 7,5 mln zł. Jak wyjaśniła Urszula Boublej z Urzędu Miasta w Białymstoku, ponieważ wartość projektów osiedlowych była mniejsza, pozostałą sumę, ok. 6,5 mln zł, przeznaczono na projekty ogólnomiejskie.

W tej edycji budżetu była możliwość zgłaszania nie tylko projektów inwestycyjnych, jak było do tej pory, ale też tzw. projektów miękkich, społeczno-kulturalnych. Jednak wśród pomysłów, które w głosowaniu wybrali mieszkańcy, dominują projekty dotyczące budowy boisk sportowych przy szkołach lub boisk wspólnie z placem zabaw czy siłownią na wolnym powietrzu.

Wśród innych sportowych projektów znalazła się też budowa m.in. dodatkowej stacji BiKeRa, czyli rowerów miejskich, nowej ścieżki rowerowej, czy oznaczenie ścieżki dla biegaczy w Parku i Lesie Zwierzynieckim.

Z projektów miękkich zrealizowany zostanie festiwal piłki ręcznej, zakupione zostaną kamizelki odblaskowe dla rowerzystów, a białostocki miniogród zoologiczny zostanie dostosowany do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących. Na jednym z osiedli powstanie klub osiedlowy, a w filiach wojewódzkiej biblioteki na terenie całego miasta pojawi się wyposażenie ułatwiające korzystanie ze zbiorów m.in. osobom starszym.

To już trzecia edycja budżetu obywatelskiego w Białymstoku: w pierwszym do podziału było 10 mln zł i zrealizowano siedem przedsięwzięć, w ubiegłym roku na zadania zarezerwowano 12 mln zł, a do realizacji trafiło 15 projektów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY