REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Budowa Muzeum II Wojny Światowej jest już w końcowej fazie

  • Autor: PAP
  • 01 wrz 2015 09:34
Budowa Muzeum II Wojny Światowej jest już w końcowej fazie
Wizualizacja Muzeum II Wojny Światowej

Za kilkanaście miesięcy Muzeum II Wojny Światowej zostanie udostępnione zwiedzającym. Trwają jeszcze prace budowlane oraz nad ekspozycją stałą. 1 września na budowie będzie dniem otwartym dla gości.

REKLAMA

Prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem. Zaczęła się też produkcja wystawy stałej. Odpowiada za nią firma Qumak, z którą muzeum podpisało kontrakt w kwietniu tego roku. Według zapisów zawartych w umowie, wykonawca ma 18 miesięcy na jej montaż. Pierwsze elementy będą instalowane już jesienią.

"Ekspozycja jest już gotowa od strony koncepcyjnej. Aktualnie trwają prace nad jej ostatnim elementem - treściami filmów i prezentacji multimedialnych. Odpowiada za nie firma No Label, która wygrała konkurs na wykonawstwo 2 lata temu. Te materiały będą gotowe do końca tego roku" - powiedział PAP prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Instalacja całej ekspozycji planowo ma zakończyć się 30 października 2016 roku. Następnie zaczną się odbiory techniczne, które potrwają około 2 lub 3 miesięcy. "Można założyć, że wystawa zostanie udostępniona zwiedzającym do końca 2016 lub na przełomie 2016 i 2017 roku" - mówi prof. Machcewicz.

Nie uległy również istotnym zmianom założenia programowe muzeum, które sformułowano jeszcze w 2008 roku.

"Naszym celem jest wpisanie polskiej opowieści o II wojnie światowej w szerszy kontekst światowej i europejskiej narracji, która do tej pory często pomijała bądź marginalizowała drugowojenne doświadczenia Polski. Uważamy, że to najlepszy sposób na przedstawienie naszego udziału w tym wielkim konflikcie zbrojnym" - powiedział prof. Machcewicz.

25 sierpnia tego roku muzeum uruchomiło serwis internetowy o Westerplatte, który jest poświęcony historii półwyspu od momentu jego powstania, aż do chwili obecnej. Strona zawiera informacje i materiały archiwalne dotyczące Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz animowaną mapę walk obronnych, które rozegrały się tam w dniach od 1 do 7 września 1939 r. Serwis znajduje się pod adresem www.westerplatte1939.pl

Muzeum przygotowało również atrakcje z okazji nadchodzącej 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

"1 września otworzymy plac budowy dla zwiedzających. W podziemiach budynku będzie można obejrzeć film o muzealnej ekspozycji i zobaczyć wybrane eksponaty. Ponadto, do 15 września można zwiedzać naszą wystawę o końcu wojny w Europejskim Centrum Solidarności, na której prezentujemy 45 artefaktów z naszych zbiorów" - powiedział prof. Machcewicz.

Siedzibę Muzeum II Wojny Światowej zaprojektowało Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY