REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Budowanie tożsamości

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 29 maj 2014 13:03
Budowanie tożsamości
Jocelyn Fillard oraz Nicolas Roques, Sud Architekt Polska, fot. Pawel Pawlowski/zelaznastudio.pl

Są specjalistami od trudnych projektów, ale lubią wyzwania. Wszystkie ich prace odnoszą się do lokalizacji, historii i przestrzeni miejskiej. Podjęli się m.in. stworzenia 3-hektarowego placu w mieście, które nie posiadało swojej agory. O kontekście w architekturze i nowych celach pracowni Sud Architekt opowiadają Jocelyn Fillard i Nicolas Roques.

REKLAMA

Pracownia Sud Architekt Polska wyspecjalizowała się w znaczących dla rozwoju miast inwestycjach – zmieniających ich obraz i wpływających na jakość życia mieszkańców. Jedną z najnowszych jest wielofunkcyjny kompleks w Gdańsku Forum Radunia. Co było dla Państwa inspiracją w pracy nad tym projektem?

Jocelyn Fillard: Zainspirowało nas umiejscowienie przyszłego kompleksu – naprzeciwko gdańskiej starówki i Złotej Bramy – oraz skala i różnorodność budynków historycznych wokół terenu inwestycji. Architektura kontekstu zawsze pełni ważną rolę w naszych projektach, co jest widoczne między innymi w łódzkiej Manufakturze, obiekcie dworca w Katowicach, Hotelu Europejskim w Warszawie czy właśnie Forum Radunia.

Te przedsięwzięcia są oczywiście różne, pełnią inne funkcje, mają odmienne koncepcje architektoniczne. Jednak wszystkie odnoszą się do lokalizacji, historii miasta i przestrzeni miejskiej. W ramach projektu Forum Radunia współpracujemy bezpośrednio z T + T Design, czyli biurem projektowym dewelopera przedsięwzięcia. T + T Design jest odpowiedzialne za zagospodarowanie całego terenu inwestycji oraz przygotowanie koncepcji. Nasza pracownia zajmuje się zaś konceptem wielobranżowym, projektem budowlanym – przetargowym i projektem wnętrz. Forum Radunia to wielofunkcyjny kompleks urbanistyczny powiązany z rewitalizacją historycznego obszaru Targu Siennego i Rakowego. W ramach przedsięwzięcia powstanie szereg budynków, które będą pełnić różne funkcje, m.in. handlowe. Należy zwrócić uwagę, że przez inwestycję będzie płynął Kanał Raduni.

Czy stworzenie projektu Forum Radunia to wyzwanie na miarę Manufaktury czy zintegrowanego centrum komunikacyjnego w Katowicach?

Nicolas Roques: Manufaktura to dla nas bardzo ważny projekt i pierwszy, jaki zrealizowaliśmy w Polsce. Z kolei dworzec w Katowicach był pierwszym w tym kraju, za który odpowiadaliśmy od koncepcji do projektu przetargowego i nadzoru autorskiego. Ponadto był związany nie tylko z samą architekturą, ale i urbanistyką, wiązał się z zaprojektowaniem kompleksu integrującego wiele funkcji, czyli dworca, galerii handlowej i budynku biurowego. Ważnym elementem projektu była kompletna reorganizacja ruchu kołowego, zlokalizowanie ulic w podziemiu i zintegrowanie ich z dworcem autobusowym. Prace nad katowicką inwestycją rozpoczęliśmy tradycyjnie od „wizji lokalnej”, a pierwsze wrażenie nie było pozytywne...Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY