REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bydgoszcz i Toruń stawiają na kolej - modernizacje dworców

  • Autor: kujawsko-pomorskie.pl
  • 25 wrz 2014 15:58
Bydgoszcz i Toruń stawiają na kolej - modernizacje dworców
Dworzec Bydgoszcz Główna, fot. kujawsko-pomorskie, Tymon Markowski
Bydgoszcz i Toruń stawiają na kolej - modernizacje dworców
Bydgoszcz i Toruń stawiają na kolej - modernizacje dworców

- Jesteśmy zwolennikami transportu publicznego, bo tylko tego typu rozwiązania są właściwą odpowiedzią na potrzeby społeczne i wyzwania zrównoważonego rozwoju - podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Modernizowana stacja Bydgoszcz Główna to największy dworzec kolejowy w Kujawsko-Pomorskim i jeden z największych w Polsce. Blask odzyskuje także główny dworzec w Toruniu.

REKLAMA

Aż 60 proc. osób, które poruszają się obecnie wyłącznie prywatnymi środkami transportu deklaruje, że pod pewnymi warunkami gotowe są przesiąść się do pociągów. Województwo kujawsko-pomorskie tworzy warunki by chcieli to uczynić. Wśród służących temu inwestycji są między innymi kompleksowe modernizacje dworców w Bydgoszczy i Toruniu. Obiekty będą gotowe w przyszłym roku - czytamy w oficjalnym portalu kujawsko-pomorskie.pl.

- Jesteśmy zwolennikami transportu publicznego, bo tylko tego typu rozwiązania są właściwą odpowiedzią na potrzeby społeczne i wyzwania zrównoważonego rozwoju - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Stacja Bydgoszcz Główna to największy dworzec kolejowy w województwie i jeden z największych w Polsce. Kompleks stacyjny składał się z dwóch obiektów. Dotychczasowy główny budynek dworca powstał w 1968 roku, natomiast starszy, usytuowany pomiędzy peronami, wzniesiono w 1851 roku podczas budowy Pruskiej Kolei Wschodniej. Oba od lat wymagały modernizacji i dostosowania do obecnych potrzeb podróżnych.

Nowy bydgoski dworzec będzie jednym z najnowocześniejszych w kraju. Budynek zyska dodatkowe kondygnacje, zmienią się również całkowicie elewacja i wnętrze obiektu. Poza przestrzenią przeznaczoną na obsługę podróżnych, wewnątrz pojawią się powierzchnia komercyjna z ofertą handlową i gastronomiczną oraz lokale biurowe. Dworzec zostanie wyposażony w nowoczesny monitoring i system przeciwpożarowy. Drugi, przedwojenny budynek dworca zostanie poddany rewitalizacji. Obiekt zachowa swój dotychczasowy kształt i zostanie przywrócony do historycznego stanu. Cały kompleks dworcowy zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Dworzec zostanie oddany do użytku do końca 2015 roku.

Blask odzyskuje także główny dworzec w Toruniu. To inwestycja z pakietu BiT City, finansowanego ze środków POIiŚ, prowadzona przez miasto, które w 2013 roku przejęło kompleks dworcowy od PKP. Warte ponad 43 miliony złotych przedsięwzięcie obejmuje między innymi przywrócenie pierwotnej zabytkowej elewacji. W hallu kasy biletowe zostaną przesunięte w stronę obecnej poczekalni, a ta przeniesiona bliżej obecnych pomieszczeń restauracji. Dzięki temu powstanie miejsce pod funkcje komercyjne. Dostać się tam będzie można nowym przejściem podziemnym, które zostanie poszerzone i przedłużone do ul. Podgórskiej. Do hallu wjeżdżać się będzie ruchomymi schodami lub windą dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowane zostaną również perony. Zakończenie prac zaplanowano na lato 2015 r.

Modernizacje dwóch głównych kompleksów dworcowych to niejedyne tego rodzaju inwestycje w województwie. Spółka PKP prowadzi przebudowę stacji kolejowej w Inowrocławiu (zakończenie w trzecim kwartale 2015).

Więcej na kujawsko-pomorskie.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY