REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bydgoszcz już z muralem Jakuba Woynarowskiego

  • Autor: PAP
  • 28 wrz 2015 09:14

Mural Jakuba Woynarowskiego, powstały z okazji 250-lecia teatru publicznego, został odsłonięty w niedzielę w Bydgoszczy. Projekt zrealizował miejscowy Teatr Polski im. Hieronima Konieczki przy wsparciu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

REKLAMA

Dzieło według projektu Woynarowskiego zostało umieszczone na ścianie jednej z kamienic w pobliżu teatru. Przedstawia wielkie oko spoglądające spod podniesionej kurtyny teatralnej, a całość jest utrzymana w tonacji biało-czarnej.

Mural stanowi artystyczną interpretację hasła "Przeżyjemy w teatrze", które towarzyszy jubileuszowym obchodom. Ma ono przypominać, że zarówno w przeszłości, jak i obecnie, to właśnie teatr jest ważnym miejscem dyskusji i refleksji na temat rzeczywistości.

Autor w swojej pracy nawiązuje do konwencji graficznych z czasów kształtowania się modelu polskiego teatru. Umieszczone w centralnym miejscu oko odsyła do twórczości XVIII-wiecznego architekta Calude'a Nocolasa Ledoux i do dzieł XX-wiecznego awangardowego malarza Rene Magritte'a.

"Pomyślałem, że może warto nawiązać do tej, nieco anachronicznej, formy, która paradoksalnie może być dość świeża. Taka estetyka ma szansę przebicia się przez ten natłok informacji, spotykający nas w przestrzeni publicznej" - powiedział Woynarowski na majowej konferencji poświęconej projektowi.

Jak podkreślił artysta, w swojej pracy chciał "zatrzeć granice między widzem, a aktorem; tym, co oglądamy na scenie, a tym, co jest widownią". "To oko, które spogląda na nas jest pytaniem o to, czy to my jesteśmy widzami, czy może to my występujemy na scenie i ktoś nam się bacznie przygląda" - opisywał.

Początkowo projekt Woynarowskiego miał zostać zrealizowany na kamienicy przy ul. Siennej w Warszawie, ale Instytut Teatralny zrezygnował z tej koncepcji.

Instytut Teatralny zdecydował się na symboliczne "uwolnienie muralu", w najlepszej dla niego przestrzeni i zadeklarował wsparcie finansowe przedsięwzięcia. Spośród ofert wybrano propozycje z Bydgoszczy, Słupska i Gorzowa Wielkopolskiego.

Ostatecznie zdecydowano, że wsparcie zostanie przyznane na murale według tego samego projektu Woynarowskiego w Bydgoszczy i Słupsku, a także na mural według projektu Karola Zydora w Gorzowie Wielkopolskim. Już 11 września odbył się wernisaż muralu gorzowskiego, a na 1 października zaplanowano wernisaż w Słupsku.

Niedzielny wernisaż w Bydgoszczy z udziałem Woynarowskiego będzie mieć uroczysty charakter, m.in. zagra kwartet smyczkowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY