REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bydgoszcz: kończy się rewitalizacja zabytkowej budowli

  • Autor: UM Bydgoszcz
  • 17 paź 2014 12:43
Śluza w Brdyujściu, fot. Archiwum UM Bydgoszcz

Prace remontowe na śluzie Brdyujście zbliżają się do końca. Zabytkowa budowla będzie pełnić funkcje dydaktyczno-ekspozycyjne. Przewidywane zakończenie prac to 20 listopada.

REKLAMA

Jak podaje bydgoski magistrat, obecnie trwają prace nad umacnianiem dna, remont mostu  technicznego nad śluzą i wyciągana jest tymczasowa gródź w awanporcie dolnym. Do wykonania zostało jeszcze zagospodarowanie terenu i prace wykończeniowe.

Śluzę w Brdyujściu zbudowano w 1879 r. Obiekt, który jest w bardzo złym stanie technicznym został zamknięty w 2000 r. Starą komorę łączącą Brdę z Wisłą zastąpił nowoczesny obiekt obok toru regatowego. W ubiegłym roku rozpoczął się remont zabytkowej budowli hydrotechnicznej. Śluza została zabezpieczona z pozostawieniem zabytkowych ceglanych murów i wyposażenia technologicznego w zakresie umożliwiającym prezentacje funkcji technologicznych budowli pierwotnej. Zabezpieczona śluza stanowić ma element krajobrazu kulturowego miasta. Odnowiono także dwie maszynownie oraz sterownie - podaje bydgoski urząd. Jeden z pawilonów maszynowni po lewej stronie śluzy przystosowano do celów dydaktyczno-ekspozycyjnych. 

Zadanie jest częścią projektu pod nazwą „Bydgoski Węzeł Wodny” . Jest on finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest rewitalizacja i modernizacja trzech obiektów hydrotechnicznych zarządzanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku: Śluzy Brdyujście, Śluzy Miejskiej nr 2 (przy Marcinkowskiego) i Jazu Farnego.  Wszystkie te obiekty były w złym stanie technicznym i wymagały gruntownego remontu. Planowany okres realizacji całości zadania sięga końca 2015 roku. Koszt wszystkich  robót to około 24 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY