REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bydgoszcz: wyjątkowo cenny zabytek do remontu

  • Autor: UM Bydgoszcz
  • 19 wrz 2014 13:39
Bydgoszcz: wyjątkowo cenny zabytek do remontu
Fontanna na Starym Rynku przeznaczona do remontu, fot. UM Bydgoszcz

Bydgoski urząd informuje o rozpoczęciu remontu zabytkowej fontanny na Starym Rynku. Fontanna przedstawiająca dzieci próbujące schwytać gęś powstała w 1909 roku.

REKLAMA

Fundatorem fontanny był Alfred Kupffender. Miała upamiętniać stulecie apteki „Pod Złotym Orłem”, która mieściła się na rogu Starego Rynku i ul. Malczewskiego. Wodotrysk  uruchamiano codziennie, z wyłączeniem zimy, w godzinach od 9 do zmroku. Jego autorem jest Karol Kowalczewski.

Fontanna jest obiektem kondygnacyjnym z wyraźnym podziałem na trzy strefy: basen dolny, basen górny oraz kolumnę wraz z rzeźbą. Część architektoniczna wodotrysku wykonana została z kamienia naturalnego – wapienia. Prawdopodobnie sprowadzono go aż z okolic Würzburga w Niemczech. Natomiast rzeźba wieńcząca kolumnę została odlana z brązu.

Bydgoski magistrat podaje, że zabytkowa fontanna niemal cały czas poddawana była niekorzystnemu działaniu wody. Zawarte w powietrzu pyły i gazy tworzyły szkodliwe dla obiektu roztwory kwasów. Na porowatej powierzchni tworzyły się osady, przebarwienia, a materiał ulegał osłabieniu. Kamienne bloki dolnego basenu noszą też ślady większych uszkodzeń. Są one najprawdopodobniej wynikiem przenosin fontanny na obecne miejsce podczas II wojny światowej. Uszkodzone są także maski i medaliony zdobiące środkową misę.

- To wyjątkowo cenny zabytek – wyjaśnia Iwona Jantoń z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. W Bydgoszczy jest niewiele tak ciekawych, pełnoplastycznie opracowanych i dynamicznych rzeźb o bogatej dekoracji sztukatorskiej detalu. Już w ubiegłym roku powstał program prac konserwatorskich niezbędnych do przeprowadzenia jej konserwacji. Teraz zadanie jest realizowane w oparciu o budżet miasta - dodaje. Prace zakończą się w listopadzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY