REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bytom, Łódź i Wałbrzych przygotowują się do rewitalizacji

  • Autor: PAP
  • 27 lip 2015 09:03
Bytom, Łódź i Wałbrzych przygotowują się do rewitalizacji
fot. Fotolia

Przedstawiciele samorządów Bytomia, Łodzi i Wałbrzycha spotkają się w przyszłym tygodniu w pierwszym z tych miast, aby rozmawiać o swoich przygotowaniach do wdrażania przedsięwzięć rewitalizacyjnych m.in. w ramach tzw. Obszarów Strategicznej Interwencji.

REKLAMA

Te trzy miasta - szczególnie dotknięte m.in. procesami restrukturyzacji przemysłowej i degradacji infrastruktury - włączono w mechanizm tzw. Obszarów Strategicznej Interwencji, jako wymagające specjalnych działań państwa (Bytom w ramach OSI ma w najbliższych latach otrzymać 100 mln euro z UE).

Bytom, Łódź i Wałbrzych zostały też wybrane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju do ministerialnego pilotażowego projektu rewitalizacji. Ich samorządy w ramach pilotażu mają wypracować tzw. dobre praktyki rewitalizacyjne, które będzie można zastosować w innych polskich miastach. Katalog tych praktyk ma być jednym z elementów Narodowego Planu Rewitalizacji.

Jak przekazał PAP szef referatu planowania strategicznego i funduszy europejskich w bytomskim magistracie Lucjan Goczoł, przedstawiciele trzech wybranych do pilotażu miast spotykali się już wcześniej na różnych konferencjach. Uznali jednak, że potrzebują bliższej roboczej współpracy dla wypracowania możliwie spójnych i efektywnych rozwiązań związanych z rewitalizacją.

"Każdy z nas pracując w swoim mieście jest zainteresowany, jak to wygląda u innych" - wskazał Goczoł. Stąd pomysł cyklu spotkań roboczych, z których pierwsze, dwudniowe, rozpocznie się w poniedziałek w Bytomiu.

Na poniedziałek zaplanowano m.in. rowerowe zwiedzanie Bytomia. Na wtorek - spotkanie w zrewitalizowanej siedzibie Teatru Tańca Rozbark podzielone na część prezentacyjną i panelową. W pierwszej z nich przedstawiciele resortu infrastruktury przypomną założenia pilotażu, a miasta opowiedzą wstępnie o swoich problemach.

W części panelowej przedstawiciele samorządów mają rozmawiać już o swoich doświadczeniach w zakresie rewitalizacji społecznej oraz inwestycyjnej. "Chcielibyśmy np. od Łodzi wyciągnąć, jak sobie radzą z programem (remontowym - PAP) +Miasto 100 Kamienic+, oni być może czegoś od nas też się dowiedzą" - wskazał Goczoł.

Nie wiadomo jeszcze czy podczas bytomskiego spotkania dyskutowana będzie przyjęta w czwartek przez Sejm Ustawa o rewitalizacji. Według samorządowców sporo wynikających z niej szczegółów wymaga omówienia, np. kwestia przesiedleń lokatorów kamienic na czas remontów czy finansowanie niektórych zadań.

Goczoła niepokoi też np. zagadnienie występowania pomocy publicznej w działaniach związanych z mieszkalnictwem w nieruchomościach komunalnych. Ma to wpływ na poziom unijnego dofinansowania (które w przypadku wystąpienia pomocy publicznej będzie obniżone) oraz na dofinansowanie wkładu własnego z budżetu państwa (które w tym przypadku będzie niemożliwe).

Samorządowcy z Bytomia sygnalizują, że w najbliższych kilku latach ich miasto czeka największy w jego historii remont. Będzie to oznaczało pole do popisu dla przedsiębiorców, ale też wymagało cierpliwości od mieszkańców. "Pod tym kątem także mamy do rozwiązania sporo problemów" - podkreślił Goczoł.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY