REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Centrum Przemysłów Kreatywnych dla architektów i twórców

  • Autor: PAP
  • 05 mar 2015 09:42
Centrum Przemysłów Kreatywnych dla architektów i twórców
Szczecin, panorama miasta, fot. szczecin.pl

Pięć kondygnacji i 15 laboratoriów - przestrzeń dla naukowców, twórców i przedsiębiorców przystosowana do działalności badawczo-rozwojowej znajdzie się w powstającym w Szczecinie Centrum Przemysłów Kreatywnych przy tamtejszej Akademii Sztuki.

REKLAMA

Koszt inwestycji oszacowana na 21,5 mln zł, w tym 11 mln to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, 7 mln zł będzie pochodzić z budżetu województwa. Pozostałe fundusze pochodzą m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Centrum Przemysłów Kreatywnych ma być tą częścią Akademii Sztuki, która połączy innowacyjność, wzornictwo, projektowanie artystyczne - zapewniał w środę dziennikarzy rektor Akademii Sztuki prof. Ryszard Handke.

Podkreślił, że decyzja o realizacji projektu była dla uczelni trudna, bo musi zakończyć prace do połowy listopada i rozliczyć cały projekt do końca tego roku.

- Zdecydowaliśmy się jednak podjąć to wyzwanie, bo to dla nas szansa na rozwój, zwłaszcza w zakresie współpracy z biznesem. Mamy wyłonionego wykonawcę, jesteśmy po analizach, zdążymy - dodał.

Centrum ma powstać w ramach projektu "Akademia zmienia Szczecin". Jego realizację rozpoczęto w lutym tego roku.

W gmachu należącym do Akademii Sztuki ma powstać nowoczesna przestrzeń dla naukowców, twórców i przedsiębiorców, przystosowana do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w dziedzinie tzw. przemysłów kreatywnych.

W Centrum na powierzchni 3 tys. m kw. znajdzie się 15 laboratoriów, w tym: technik ceramicznych, Fashion Design, Virtual Design, form przestrzennych, druku cyfrowego, komputerowe laboratorium grafiki bitowej i wektorowej, technologii nagrań dźwiękowych czy projektowe architektury wnętrz.

Działać ma też pracownia cyfrowego modelowania 2D i 3D architektury wnętrz czy laboratorium postprodukcji filmowej.

Uczelnia przewidziała też w Centrum przestrzeń dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą w dziedzinie przemysłów kreatywnych, a także wsparcie merytoryczne naukowców i dydaktyków współpracujących z Centrum.

Budynek przeznaczony na Centrum powstał w latach 1909-1912. Do wybuchu II wojny światowej był siedzibą National-Versicherungs-Gesellschaft (Narodowe Towarzystwo Ubezpieczeniowe). Nie uległ zniszczeniu w czasie wojny. Polskie władze przeznaczyły budynek na siedzibę Ośrodka Szkolenia Partyjnego. W 1961 r. budynek przekazano na potrzeby Liceum Medycznego, które było głównym gospodarzem do września 2010 roku. Budynek pełnił wówczas funkcję internatu dla przyszłych pielęgniarek.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY