REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Centrum Przemysłów Kreatywnych dla architektów i twórców

  • Autor: PAP
  • 05 mar 2015 09:42
Centrum Przemysłów Kreatywnych dla architektów i twórców
Szczecin, panorama miasta, fot. szczecin.pl

Pięć kondygnacji i 15 laboratoriów - przestrzeń dla naukowców, twórców i przedsiębiorców przystosowana do działalności badawczo-rozwojowej znajdzie się w powstającym w Szczecinie Centrum Przemysłów Kreatywnych przy tamtejszej Akademii Sztuki.

REKLAMA

Koszt inwestycji oszacowana na 21,5 mln zł, w tym 11 mln to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, 7 mln zł będzie pochodzić z budżetu województwa. Pozostałe fundusze pochodzą m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Centrum Przemysłów Kreatywnych ma być tą częścią Akademii Sztuki, która połączy innowacyjność, wzornictwo, projektowanie artystyczne - zapewniał w środę dziennikarzy rektor Akademii Sztuki prof. Ryszard Handke.

Podkreślił, że decyzja o realizacji projektu była dla uczelni trudna, bo musi zakończyć prace do połowy listopada i rozliczyć cały projekt do końca tego roku.

- Zdecydowaliśmy się jednak podjąć to wyzwanie, bo to dla nas szansa na rozwój, zwłaszcza w zakresie współpracy z biznesem. Mamy wyłonionego wykonawcę, jesteśmy po analizach, zdążymy - dodał.

Centrum ma powstać w ramach projektu "Akademia zmienia Szczecin". Jego realizację rozpoczęto w lutym tego roku.

W gmachu należącym do Akademii Sztuki ma powstać nowoczesna przestrzeń dla naukowców, twórców i przedsiębiorców, przystosowana do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w dziedzinie tzw. przemysłów kreatywnych.

W Centrum na powierzchni 3 tys. m kw. znajdzie się 15 laboratoriów, w tym: technik ceramicznych, Fashion Design, Virtual Design, form przestrzennych, druku cyfrowego, komputerowe laboratorium grafiki bitowej i wektorowej, technologii nagrań dźwiękowych czy projektowe architektury wnętrz.

Działać ma też pracownia cyfrowego modelowania 2D i 3D architektury wnętrz czy laboratorium postprodukcji filmowej.

Uczelnia przewidziała też w Centrum przestrzeń dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą w dziedzinie przemysłów kreatywnych, a także wsparcie merytoryczne naukowców i dydaktyków współpracujących z Centrum.

Budynek przeznaczony na Centrum powstał w latach 1909-1912. Do wybuchu II wojny światowej był siedzibą National-Versicherungs-Gesellschaft (Narodowe Towarzystwo Ubezpieczeniowe). Nie uległ zniszczeniu w czasie wojny. Polskie władze przeznaczyły budynek na siedzibę Ośrodka Szkolenia Partyjnego. W 1961 r. budynek przekazano na potrzeby Liceum Medycznego, które było głównym gospodarzem do września 2010 roku. Budynek pełnił wówczas funkcję internatu dla przyszłych pielęgniarek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY