REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Cezamat to kluczowa inwestycja dla nauki. Wmurowano akt erekcyjny pod jego budowę

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 11 wrz 2014 11:33
Cezamat to kluczowa inwestycja dla nauki. Wmurowano akt erekcyjny pod jego budowę
fot. Cezamat to nowy punkt na naukowej mapie Warszawy
Cezamat to kluczowa inwestycja dla nauki. Wmurowano akt erekcyjny pod jego budowę
Cezamat to kluczowa inwestycja dla nauki. Wmurowano akt erekcyjny pod jego budowę
Cezamat to kluczowa inwestycja dla nauki. Wmurowano akt erekcyjny pod jego budowę
Cezamat to kluczowa inwestycja dla nauki. Wmurowano akt erekcyjny pod jego budowę

Na warszawskim Ursynowie odbyło się podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Laboratorium Centralnego Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Cezamat. To będzie najnowocześniejszy ośrodek badawczy w dziedzinie nanotechnologii i zaawansowanych materiałów w Europie.

REKLAMA

10 września przy ul. Poleczki na warszawskim Ursynowie odbyło się uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Cezamatu. Celem projektu Cezamat współtworzonego przez warszawskie uczelnie i instytuty naukowe jest prowadzenie badań nad przyszłościowymi materiałami i technologiami oraz integracja środowiska naukowego i biznesowego.

Laboratorium Centralne Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Cezamat powstaje na terenie należącym do Politechniki Warszawskiej. Działka zlokalizowana jest przy ulicy Poleczki, między ulicami Tango i Poloneza. Generalnym wykonawcą obiektu wraz z dostawą elementów wyposażenia jest spółka IDS-BUD. O stronę architektoniczną inwestycji zadbała pracownia Dedeco.

Projekt architektoniczno-budowlany Cezamatu obejmuje trzy budynki: budynek technologiczny (w którym znajdować się będą m.in. pomieszczenia o podwyższonej czystości, tzw. clean room'y), budynek administracyjny (połączony z budynkiem technologicznym kładką naziemną) oraz otwarty parking naziemny. Prace budowlane przy ul. Poleczki 19 w Warszawie rozpoczęły się 7 lutego 2014 r. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2015 r.

Lokalizacja z potencjałem na przyszłość

O miejscu tym zdecydowano m.in. ze względu na bliskość lotniska, jako że najnowocześniejsza infrastruktura badawcza ma służyć naukowcom nie tylko z Polski, ale również z innych krajów. Niezwykle ważny z perspektywy przyszłego rozwoju jest również fakt, że powierzchnia działki to blisko 20 tys. m2. Zlokalizowanie Laboratorium Centralnego na tak dużym obszarze umożliwi jego rozbudowę w przyszłości. Bardziej odległe plany rozwoju Cezamatu przewidują również stworzenie na sąsiedniej działce parku technologicznego, który będzie wspierał przepływ wiedzy i technologii między naukowcami  a przedsiębiorstwami.

Unikatowy charakter inwestycji

Cechą wyróżniającą Cezamat spośród istniejących w Polsce laboratoriów jest interdyscyplinarność i dążenie do stworzenia platformy naukowo-badawczej wspólnej różnym dziedzinom. Projekty prowadzone w Laboratorium Centralnym zostaną zorientowane na praktyczne wykorzystanie ich wyników. Celem inwestycji jest także wzmocnienie konkurencyjności regionu oraz całego kraju w obszarze wysokich technologii na arenie międzynarodowej.

- Ideą, która towarzyszyła nam przy tworzeniu projektu było wykorzystanie potencjału badawczo-rozwojowego tkwiącego w polskiej nauce, a także konsolidacja środowisk badawczych celem zintensyfikowania  i pogłębienia badań prowadzonych przez uczelnie i instytuty techniczne w kraju – mówi prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej. Jestem przekonany, że realizowane wspólnymi siłami, interdyscyplinarne projekty nie tylko wpłyną na unowocześnienie i rozwój gospodarki, ale też zapewnią należne Polsce i polskiej nauce, wiodące miejsce na świecie.

Interdyscyplinarne badania i współpraca naukowców z całego świata

W Laboratorium Centralnym docelowo prowadzone będą projekty badawcze z zakresu takich dziedzin jak nanotechnologia, mikroelektronika czy zaawansowane materiały. Istotnym elementem realizowanego programu naukowo-badawczego będą też badania w prężnie rozwijającej się dziś dziedzinie technologii MOEMS (ang. Micro-Opto-Electro-Mechanical Systems). Znajduje ona zastosowanie m.in. w medycynie, telekomunikacji czy transporcie. Cezamat będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków w Europie, prowadzącym prace badawcze w tej dziedzinie na tak zaawansowanym poziomie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY