REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Chopinowska twórczość w nowej aranżacji. Pałac zrewitalizowany

  • Autor: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju
  • 25 wrz 2014 10:35
fot. Fotolia

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach za ponad 16 mln zł unijnego wsparcia z Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego przeprowadziło rewaloryzację Zespołu Pałacowo-Parkowego. Istniejący zabytek zmienił się w piękny obiekt z chopinowską melodią w tle.

REKLAMA

Około 200 lat temu w Sannikach, jeden z największych polskich i światowych kompozytorów w historii – Fryderyk Chopin, spędził tutaj swoje dwumiesięczne wakacje. Wtedy mieszkał tam jego szkolny kolega – ówcześni właściciele majątku, rodzina Pruszaków. To właśnie w Sannikach, Chopin ukończył jedno ze swoich muzycznych dzieł – Rondo C-dur i Trio g-moll. W 1910 r. został tu wybudowany neoklasyczny pałac według projektu Władysława Marconiego. Od lat w Zespole Pałacowo-Parkowym im. Fryderyka Chopina mieści się niewielkie muzeum  a także odbywają się koncerty chopinowskie.

Ponad 16 mln zł unijnego dofinansowania zostało przeznaczone na rewitalizację pałacu, czyli kapitalny remont oraz modernizację zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego. Prace remontowe dotyczyły rozebrania  istniejących stropów i posadzek oraz wykonania nowych, wzmocnienia murów, wymiany drewnianej konstrukcji dachu wraz z pokryciem dachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę stropu wieży widokowej, wymianę instalacji wewnętrznych (wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania i elektrycznej) oraz przebudowę i aranżację wnętrz. Cały obiekt został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Efektem zakończonej inwestycji jest także nowa przestrzeń zielona wokół pałacu. Powróciły kwiatowe klomby w dawnym stylu. Powstały nowe ścieżki i drogi – w tym odpowiednie dojście do parkowych stawów. Utwardzony został także teren przed muszlą koncertową, który ze względu na liczne imprezy jest niezwykle często eksploatowany i wymaga odpowiedniego podłoża. Sportową atrakcją dla zwiedzających są nowo powstałe boiska do tenisa i kometki.

Oprócz powyższego projektu, Europejskie Centrum Artystyczne w Sannikach jest w trakcie realizacji jeszcze jednej inwestycji pn. „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu Mazowsza poprzez stworzenie kompleksowej i komplementarnej oferty turystycznej Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach” w ramach Działania 6.2. Turystyka. Dofinansowanie projektu to przeszło 460 tys. zł.

Na uroczystym otwarciu Pałacu obecni byli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY