REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Cztery kroki na drodze do Superścieżki w Krakowie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 15 cze 2015 09:02
Cztery kroki na drodze do Superścieżki w Krakowie
fot. Superścieżka
Cztery kroki na drodze do Superścieżki w Krakowie
Cztery kroki na drodze do Superścieżki w Krakowie

Pięć tygodni wytężonej pracy i ponad 200 zaangażowanych osób. A wszystko po to, by półkilometrową przestrzeń na Grzegórzkach uczynić bardziej przyjazną dla jej użytkowników.

REKLAMA

Bilans prac przy wspólnej inicjatywie krakowskich organizacji społecznych, mieszkańców, gospodarzy dzielnicy, władz Krakowa, architektów związanych z Krakowem i inwestorów prywatnych to 16 godzin warsztatów w grupach, dyskusje, wykłady, dziesiątki metrów zużytej kalki kreślarskiej, kilogramy plasteliny, a w efekcie blisko 70 pomysłów na przekształcenie przestrzeni między rondami: Mogilskim i Grzegórzeckim. Wąski odcinek po wschodniej stronie alei, na którym dziś funkcjonują jedynie parkingi, chodnik i droga dla rowerów, jest dziś miejscem hałaśliwym i mało przyjaznym. Pomysł, by nadać mu bardziej ludzki wymiar, powstał przy współpracy wielu stron zainteresowanych dobrym zagospodarowaniem przestrzeni miejskiej Krakowa.

– To pierwsze tego typu działanie w Krakowie i jedno z pierwszych w Polsce – opowiada Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, koordynator akcji. – Chcieliśmy połączyć środowiska, które dotąd ze sobą nie współpracowały, aby dać szansę na stworzenie w tak trudnej przestrzeni ciekawego, przyjaznego miejsca, które zachęci poruszających się tam ludzi do choć chwilowej pauzy.

Pierwsze z czterech spotkań warsztatowych było okazją do dyskusji nad nowoczesnym projektowaniem przestrzeni publicznej, szczególnie w miejscach „trudnych”. Uczestnicy otrzymali ważne deklaracje poparcia projektu ze strony władz Krakowa. Wiceprezydent ds. Inwestycji Miejskich Tadeusz Trzmiel zapowiedział wówczas, że miasto zrealizuje projekt, na działkach należących do gminy.

Podczas pięciu tygodni warsztatów, osiem grup skupiło się wokół tutorów: architektów, projektantów przestrzeni i krajobrazu, artystów sztuk wizualnych czy pracowników naukowych z dużym doświadczeniem w tworzeniu przyjaznych przestrzeni miejskich. Ich wsparcie pozwoliło ukierunkować pomysły w poszukiwaniu najbardziej optymalnych zarówno pod względem funkcjonalnym jak i ekonomicznym.

Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że miejsce to potrzebuje nowej tożsamości, pogodzenia różnych funkcji, jakie spełnia oraz dodania nowych, a jednocześnie deklarowali potrzebę spójnego rozwiązania dla całego obszaru. Proponowali między innymi zaprojektowanie nowoczesnych i funkcjonalnych mebli miejskich i charakterystycznego tylko dla tego miejsca oświetlenia, które wpisałyby się w charakter dzielnicy. Wiele uwag odnosiło się także do kwestii ożywienia terenu w godzinach po zamknięciu biur i urzędów, choćby dzięki łączeniu kilku funkcji w ramach jednego obiektu: asfaltowy parking może być po godzinach skateparkiem, zaś mury fortu Lubicz – amfiteatrem bądź plenerowym kinem. Ciekawe pomysły dotyczyły także wzmocnienia identyfikacji miejsca: od nadania spójności przez zastosowanie jednolitych materiałów na całej długości, aż do stworzenia oryginalnych rozrzeźbionych form ziemnych, które nie tylko odseparowałyby nieco obszar od ruchliwej arterii, ale także podniosłyby jakość estetyczną przestrzeni nadając jej unikatowego, artystycznego wymiaru.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY